Zubní lékařství v Česku je podle něj s výjimkou kardiologie asi to nejlepší, co zdejší medicína má. Češi ale za Západem zaostávají v prevenci a nejsou ochotni za dobrým zubařem dojíždět. "V Česku se většina pacientů rozhoduje podle úplně absurdních kritérií. Vadí jim, že by museli jet dvakrát do roka třeba 10 kilometrů k zubaři, a je jim jedno, jestli bude dobrý, nebo špatný," říká v rozhovoru prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Z pozice šéfa této instituce se chce zaměřit na prevenci a správnou dentální hygienu u dětí a otevřít debatu o financování české medicíny. Blízký je mu německý systém zdravotnictví, k němuž bychom se podle něj měli přiblížit.

Od roku 1989 se podařilo snížit množství zubních kazů v Česku zhruba o třetinu, stále však ve srovnání se Západem zaostáváme. Čím to je?

Zaostáváme dramaticky. Souvisí to jednak s tím, že se Češi o zuby méně starají, a zároveň ve Švýcarsku nebo v Německu je čištění zubů součástí výuky dětí ve školách. My to sice máme v rámcových vzdělávacích programech, ale neděláme to. U nás děti nevědí, jak si čistit zuby. Doplácejí na to zejména chudé děti z problematických rodin, protože jejich rodiče to někdy také lajdají. Ke zmíněnému stavu chrupu přispívá rovněž české stravování − jíme hodně sladkého a české děti se vyhýbají zelenině. Kdyby jedly třeba víc jablek a tvrdé zeleniny, byl by stav jejich zubů lepší.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se