Minimálně od roku 2000 máme důkaz, že problém ve volebním mechanismu může znejistit i sebevyspělejší demokracii. O tom, že se do Bílého domu nastěhuje George W. Bush, tehdy rozhodlo až přepočítání již jednou sečtených hlasů, ale ani po něm nebyli všichni přesvědčení, že volby jsou legitimní.

Když jsou volební lístky matoucí (kdo chtěl třeba v Palm Beach volit druhého na kandidátce Al Gorea, musel označit třetí otvor), pak ani přepočítání nepomůže.

Ameriku před sedmnácti lety od ještě většího chaosu zachránilo, že bývalý viceprezident Gore po 36denním přepočítávání Bushovo vítězství uznal. Následné studie ale docházely většinově k názoru, že Gore získal ve skutečnosti více floridských hlasů, což by dělalo vítěze z něj. Florida následně změnila systém, aby byl méně matoucí.

Problém s nedokonalým "procvaknutím" lístků ve volebních strojích tamní experti vyřešili dotykovými obrazovkami, aby je následně někde nahradila papírovými lístky, které sčítá scanner. Florida je Bermudským trojúhelníkem voleb, říkalo se.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.