Proč trávíme v práci čtyřicet hodin týdně? Zastánci pokroku hlásali, že dnes budeme mít více volného času. Slovutný ekonom John Maynard Keynes už v roce 1930 napsal, že za sto let bude potřeba v práci trávit jen patnáct hodin týdně. To by znamenalo tři hodiny denně od pondělí do pátku. Nebo dvě osmihodinovky týdně. Jak k takovému odhadu přišel?

Zaprvé udělal standardní makroekonomický model a prognózu: zkrátka protáhl trend. Viděl, že v roce 1830 lidé pracovali 69 hodin týdně. Porovnal to s tehdejší situací, kdy lidé pracovali 47 hodin, a počítal s tím, že trend bude dál stejný. Na základě toho odhadl, že kolem roku 2030 budou lidé pracovat v průměru patnáct hodin týdně. Kromě toho navíc věřil, že nové technologie výrazně omezí potřebu lidí pracovat.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se