Veletrh CES býval v minulosti akcí zaměřenou hlavně na spotřební elektroniku a počítače. V posledních letech je ale jeho záběr o mnoho širší. A tak se v americkém Las Vegas, kde právě začíná jeho už 51. ročník, představují i giganty ze světa automobilů, telekomunikací, zdravotnictví a dalších oborů. Mezi nejvýznamnější trendy letošního CES patří vedle umělé inteligence také alternativní pohon automobilů, sítě 5G, technologie pro chytrá města a propojení technologií a zdravotní péče.
V Las Vegas se představují také české firmy. Sedm start-upů je na CES díky podpoře organizace CzechInvest. Mezi nimi má největší šanci na globální úspěch společnost He3da, která plánuje vybudování továrny na baterie přímo v americké Nevadě, a společnost Sense Arena, která vyvinula systém virtuální reality pro zkvalitnění tréninku týmových sportů, jako je hokej nebo basketbal.
Čeští zástupci se musí prosadit v konkurenci více než čtyř tisíc vystavovatelů. Přibližně 900 z nich spadá do kategorie start-upů. Největší zastoupení mimo USA má v Las Vegas Francie a také Nizozemsko. Letošní CES má být podle organizace CTA, která veletrh pořádá, opět rekordní. Proti loňskému roku se opět zvětšila výstavní plocha, která dosahuje asi 250 tisíc metrů čtverečních.
170 tisíc
návštěvníků očekávají pořadatelé 51. ročníku veletrhu CES, který se v Las Vegas koná od 9. do 12. ledna. Vystavuje na něm skoro 4000 firem z více než 150 zemí světa.
Hitem je chytrá domácnost
Největší pozornost vystavovatelé i návštěvníci upínají k systémům Alexa od Amazonu a Google Asistent, které umožňují hlasové ovládání stále většího počtu zařízení v chytré domácnosti. Letos se oba systémy naučily ovládat kuchyňské spotřebiče. Důležitost umělé inteligence dokládá i fakt, že Google poprvé v historii postavil v Las Vegas vlastní stánek věnovaný právě umělé inteligenci a chytré domácnosti.
Ve stejné oblasti se chce prosadit také Apple a Microsoft, obě firmy ale přes počáteční náskok zatím zaostávají v šíři nabízených služeb a množství podporovaných produktů. Zatímco integraci Alexy a Google Asistenta představily desítky firem, Microsoft ukázal pouze připravovaný termostat s integrovanou asistentkou Cortanou, Apple na CES tradičně vůbec nevystavuje. Chytrý reproduktor Apple Home Pod s asistentkou Siri se proti původnímu plánu zdržel a začne se prodávat až v průběhu prvního čtvrtletí 2018.
I díky vstupu Applu do oblasti chytrých reprosoustav očekávají analytici CTA, že jen v USA letos vzroste jejich prodej o 60 procent na 44 milionů kusů. O 41 procent pak poroste prodej zařízení pro chytrou domácnost.
Po pěti letech od zahájení prodeje se očekává také výrazný růst prodeje televizorů s rozlišením 4K, zájem bude větší o 27 procent. I televizory budou mít v roce 2018 mnohem častěji integrovanou umělou inteligenci. LG oznámilo propojení s Google Asistentem, Samsung plánuje do nových televizorů začlenit vlastní umělou inteligenci Bixby.
Budoucnost s 5G
CES 2018 poprvé věnuje velký prostor také mobilním sítím. Klíčovým slovem je standard 5G, který má nejprve doplnit a posléze nahradit LTE. Hlavními pilíři 5G je vyšší kapacita, vyšší přenosová rychlost a nižší latence. Tyto vlastnosti mají umožnit připojení řádově většího počtu zařízení, zejména v oblasti průmyslu a veřejné správy (v oblasti takzvaných smart cities), automobilového průmyslu a zdravotní péče. V tomto ohledu se projevuje závislost moderních technologií včetně umělé inteligence na připojení k počítačovým sítím.
Rychlé mobilní sítě a umělá inteligence se spojují v automobilech. Vozy s určitou mírou autonomního řízení už nabízí většina výrobců automobilů, v následujících letech jejich počet i schopnosti porostou. Možnou cestu vývoje ještě před oficiálním zahájením veletrhu CES ukázala Nvidia, když představila novou generaci "superpočítačů" pro automobily s označením Drive Xavier. Vozy s těmito čipy se na trh dostanou pravděpodobně až za několik let, ale budou umět rozpoznávat a na palubní desce zvýrazňovat důležité objekty v okolí vozu a zvládnou plně autonomní jízdu.
Nvidia spolupracuje například s Uberem na vývoji plně automatického taxíku. Aby firma zajistila absolutní bezpečnost i bez lidského řidiče, elektronické čipy v modulu pro budoucí taxíky zdvojila. Mezi zákazníky navíc Nvidia po Volvu, Mercedesu nebo Scanii získala také Volkswagen.
Zajímavou součástí CES 2018 bude souboj mezi virtuální a rozšířenou realitou. V uplynulých letech měli výrobci i firmy větší zájem o virtuální realitu a její využití pro zábavu i zvýšení efektivity práce. V posledním půl roce se ale více hovoří o rozšířené realitě, kterou mohou přirozeněji a levněji zprostředkovat mobilní telefony i speciální brýle.
Pro masové rozšíření nových technologií je zásadní cena. Rozvoj rozšířené reality nejvíce podporuje Apple se systémem ARKit pro iPhony a Google, který opustil systém Tango spojený se speciálním nákladným hardwarem a místo něj vyvíjí obdobu ARKitu od Applu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist