Ani ne čtyři roky zpátky byly Vítkovice, největší strojírenská skupina v zemi, dávány jako příklad úspěšné firmy doma i v zahraničí. Nyní je vše jinak. Několik firem zkrachovalo, jiné se prodaly. A zbytek bojuje o přežití. "Situace není jednoduchá," říká v rozhovoru pro HN majitel Vítkovic Jan Světlík. Hlavní problém podle něj představuje jednání s bankami.

HN: Minulý týden vám byly obstaveny účty u společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Prý firma neplatila sociální pojištění. Jaká je situace?

Je to jeden účet − ne účty − u Vítkovic Heavy Machinery, zbytku skupiny se to netýká. Ze strany OSSZ se jedná o poměrně radikální krok. Šlo o nezaplacené tři měsíce a vedení Heavy jedná o řešení. K tomu chystá širší strategii pro dokončení vstupu investora.

HN: To je tedy důvod, proč jste nedávno vydali zprávu, že VHM nemají dostatek financí a část zaměstnanců musela zůstat doma?

Situace není jednoduchá. Více než rok a půl se managementu ani přes veškerá jednání nepodařilo dohodnout s bankami. Čekali jsme, že vše bude hotovo někdy před loňským létem. To byl také hlavní úkol tehdejšího šéfa Vítkovic Libora Witasska. Banky se ale rozhodly, že to nechají být.

Jan Světlík (59)

◼ Vystudoval v roce 1982 Vysokou školu báňskou v Ostravě. Začínal jako kovář-lisař ve vítkovické Lahvárně. Podniku v roce 1993 začal šéfovat a na konci 90. let ho koupil.

◼ Postupně dokoupil i strojírenskou společnost Vítkovice, a.s., a začal pracovat na vzniku holdingu.

◼ Světlík je známý jako milovník a sběratel výtvarného umění. V Ostravě se zasadil o rekonstrukci Dolní oblasti Vítkovice, kde přestavěl dřívější hutě a důl na unikátní kulturní a vzdělávací čtvrť.

HN: Na čem to zkrachovalo?

Podle mě na neochotě bank. Ještě v červnu jsem byl přesvědčený, že to vyjde. Už byly parafované smlouvy čtyř bank, a když byla hotová finální dohoda, Komerční banka najednou řekla ne. Prý mění strategii. Považuji to za velmi neseriózní a myslím, že na ně byl vyvíjen tlak.

HN: Kým?

Poté, co jsem vyhrál po mnoha letech sporů soud s Davidem Beranem a KKCG o to, že mi opravdu patří většina Vítkovic, vzdal pan Komárek (majitel KKCG a minoritní akcionář ve Vítkovicích, pozn. red.) snahu o otevřené ovládnutí firmy. A myslím si, že to bylo právě KKCG, kdo přiměl banky, aby odešly od financování skupiny.

HN: Co reálně odchod bank znamená?

Banky si stahovaly veškerou hotovost, která nám chodila na konta. A nenechaly tam vůbec nic na provoz. Vítkovice Heavy Machinery přitom na svůj provoz potřebují velké množství hotovosti. Nyní jsme proto přijali nabídku investora, která nám zajistí tollingové financování (mezi Vítkovice Heavy a zákazníka nebo dodavatele vstoupí třetí strana, která financuje výrobu a produkty sama prodává, nebo od Heavy později inkasuje platbu za suroviny, pozn.red.).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru