Dvěma milionům a sedmi stům tisícům Čechů nejspíš poskočilo srdce, když piráti navrhli možnost odvolat prezidenta. Prý by k tomu v budoucnu stačilo sto tisíc až dvě stě padesát tisíc podpisů pro vypsání obecného referenda a pak už jen víc než polovina hlasujících. Vida, ta přímá demokracie má i kouzlo, nejen rizika, mohli by si říci zklamaní voliči Jiřího Drahoše.
Jenže přesně proto bychom měli být vůči zavedení referend i jejich populistické prezentaci maximálně obezřetní. Odvolatelnost prezidenta v pouhém obecném plebiscitu (tedy nikoli v ústavním, s šedesátiprocentní nutnou většinou) a se závaznou platností by de facto znamenala revizi řádných voleb. Prohráli jsme? Nevadí, vyvoláme referendum, odstavíme vítěze a třeba podruhé uspějeme.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.











