Na šokující zprávě ohledně útoku chemickou zbraní na ruského špionského zběha Sergeje Skripala v anglickém Salisbury je cynicky řečeno nejpůvabnější, že Kreml věc stále popírá.

Přitom je zjevné, že už právě typem smrtící látky − tedy za sovětských dob vyvinutého jedu s názvem Novičok − chtěla Moskva sama dát jasně najevo, koho za vším hledat, resp. s jakou se potáže kdokoliv z řad ruské špionáže, kdo by případně taky chtěl přeběhnout na druhou stranu.

Všichni, jichž se to zkrátka může týkat, tomu vzkazu proto moc dobře rozuměli. A těm ostatním, tedy světové veřejnosti, Moskva svou lží jen vmetla písek do očí.

Velká Británie ve středu oznámila, že vyhostí přes dvacet ruských diplomatů. Událostí se pak v noci na čtvrtek zabývala Rada bezpečnosti OSN. Zatím není jasné, kam to celé vyústí, zato je ale velmi zřejmé, že Kreml se bude snažit všemožnými vytáčkami, případně vydíráním, světovou reakci rozmělnit.

Proto nejen nyní, ale i v příštích týdnech mějme před očima to nejpodstatnější: svoje zběhy vraždí kriminální gangy. Obvykle právě tuze čitelným způsobem, aby všichni členové jejich struktur, kteří by snad také měli zaječí či jiné "zrádné" úmysly, dostali strach.

Obětem uříznou část těla, vyryjí nožem vzkaz na trup a podobně, aby se prostě jasně vědělo, oč tu kráčí. Ruský stát to dělá tak, že vraždí s pomocí látek, o nichž se obecně ví, že je má jen málokdo jiný, pokud vůbec. Rovněž do Británie zběhlého Alexandra Litviněnka v roce 2006 "odkrouhli" radioaktivním poloniem a také se k tomu nikdy nepřiznali.

A Sergeje Skripala tedy zasáhli specifickou paralytickou látkou vyvinutou v SSSR proto, že se svým složením vymykala ze seznamu chemických zbraní zakázaných tehdejšími světovými konvencemi.

Podobně, dodejme, se dnes chová už jen Severní Korea. Její vůdce nechal loni zavraždit svého bratra Kim Čong-nama, který už před lety utekl do ciziny. Vdechl yperit z roušky, jíž mu zezadu zakryli obličej, když mířil na odbavení na letišti v Malajsii.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.