Usedáme na židle k malému stolku stranou debatujících byznysmenů. Jsme na veletrhu MIPIM zaměřeném na nemovitosti a investiční příležitosti, který se minulý týden konal ve francouzském Cannes. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) před chvílí ve svém proslovu přesvědčovala zahraniční investory, kteří podnikají v realitách, že má smysl dělat byznys v hlavním městě. Dokázat se jim to snažila na úspěšné spolupráci s developery, jako je Sekyra Group, Crestyl či Penta. "V minulosti vztah mezi městem a developery nebyl optimální. V posledních třech letech se nám ale podařilo navázat pracovní a férový dialog," říká Krnáčová na úvod rozhovoru.

HN: Věříte, že se vám s Pentou podaří navázat ještě užší spolupráci než s ostatními developery a firma s dopravním podnikem postaví povrchovou část metra nové linky D?

V první řadě bych to celé ráda prodiskutovala na zastupitelstvu. Hodně se o tom mluví, ale málo ví. Já jsem pro to, aby se celá věc otevřela. Je třeba, aby se všichni mohli podívat na to, jak budou nastavené smlouvy, financování a celý ten koncept. Chci, aby všichni měli možnost se na to podívat a říct, zda je to pro město užitečné. Osobně si myslím, že ano. A nejde jen o metro D. Do budoucna může jít o další projekty. Ovšem pouze za předpokladu, že to bude výhodné nejen pro firmu, ale hlavně pro město.

HN: Nemělo se toto stát už dříve? Řada opozičních zastupitelů si stěžuje, že o podrobnostech spolupráce DPP a Penty nic neví…

Nešlo o klasické výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Dopravní podnik si vybíral potenciálního partnera na základě určitých parametrů, tvrdých parametrů. V rámci tohoto procesu nebylo ani možné podrobnosti zveřejnit dříve. To, že podnik nyní řekl, kdo je vítězem celého příběhu, ale ještě neznamená, že s Pentou smlouvu uzavřeme. Nyní jsou s projektem podrobně seznamováni členové opozičních klubů, abychom vše mohli prodiskutovat na zastupitelstvu. Jedná se o velký projekt, který neprochází jedním volebním obdobím.

Adriana Krnáčová (57)

◼ Narodila se v Bratislavě, má tři děti. Vystudovala obor Věda o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Dále studovala University DePaul v Chicagu.
◼ V první dekádě 21. století působila jako ředitelka české pobočky mezinárodní organizace Transparency International.
◼ Mezi lety 2007 a 2009 pak zastávala funkci ředitelky komunikace a členky vedení zdravotnické firmy Johnson & Johnson.
◼ Stála u zrodu několika neziskových organizací, jmenovitě Veřejnost proti korupci či Zdravé Česko.
◼ Předtím, než se v roce 2014 stala primátorkou za hnutí ANO, zastávala funkci náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se