Skoro 22 let ve vysoké politice je víc než dost, teď chci v životě přehodit výhybku, vzkazuje Bohuslav Sobotka. Na rozmyšlenou, kterou cestou se vydá, si dal celý zbytek roku. Bývalý premiér a předseda ČSSD ale v rozhovoru s HN připouští, že se od politiky nedokáže úplně odtrhnout. Zůstane řadovým členem sociální demokracie a bude přemlouvat kolegy, aby v chystaném stranickém referendu hlasovali proti vstupu do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše. Aktivní chce být i jako občan, prohlašuje, že by mohl podpořit nějaký spolek. Mluví také o peticích nebo účasti na demonstracích.

HN: Oznámil jste odchod z vysoké politiky, složení poslaneckého mandátu. Ulevilo se vám?

Nevím, jestli se mi ulevilo zrovna dneska. Možná se mi ulevilo tak nějak postupně v uplynulých týdnech, kdy jsem hodně přemýšlel a nakonec jsem se rozhodl k tomuhle řešení. Není to nic, co by přišlo jako blesk z čistého nebe, ale věc, o které jsem uvažoval už několik měsíců. Je to především moje osobní rozhodnutí, politické důvody jsou na druhém, možná na třetím místě.

HN: Dal jste si poměrně dlouhé období na rozmyšlenou co dál. Až do konce roku. Chcete číst, věnovat se rodině, přátelům. Co budete ještě dělat a z čeho budete žít?

Mám před sebou několik možností, kudy se v životě a profesně vydat. Chci o té cestě přemýšlet v klidu, proto jsem si dal takový termín. Je to něco, na co jsem se i docela těšil. Budu se věnovat dětem. Mám dva syny, kteří určitě moji pozornost a péči budou potřebovat. Budu se intenzivně věnovat studiu angličtiny. Budu trochu cestovat, odpočívat, rád bych si přečetl knížky, na které jsem v minulých letech neměl čas, podívám se na filmy. V příštích měsících budu na volné noze. V uplynulých letech jsem byl v poměrně vysokých ústavních funkcích, měl jsem slušný příjem, mám určité úspory. V tuto chvíli nejsem pod nějakým bezprostředním existenčním tlakem.

Bohuslav Sobotka (46)

◼ Rodák z Telnice u Brna patřil do nejmladší generace sociálních demokratů, kteří se po vzestupu ČSSD rychle dostali do vysokých funkcí. Poslancem se stal už ve čtyřiadvaceti letech, rok po absolvování právnické fakulty. Ve třiceti nastoupil do funkce ministra financí.

◼ Do loňska byl předsedou sociální demokracie, v letech 2014–2017 vedl jako premiér koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

◼ Mezi jeho záliby patří historie, četba sci-fi nebo cestování. S manželkou Olgou má dva syny. Loni v červnu manželé oznámili, že budou žít odděleně.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se