Souboj o to, kdo a kolik má zaměstnancům platit během prvních dní nemoci, není kláním přejícné levice a asociálních kapitalistů či necitelné pravice, která jim podkuřuje. Není ale ani zoufalou obranou poslední bašty proti simulantům, jak někdy nepříliš promyšleně naznačují zástupci zaměstnavatelů.

V ideálním světě by se debata měla vést o tom, jaký systém zaměstnancům zaručí přiměřenou jistotu, že na nemoc finančně nedoplatí příliš. Současně těžko zavrhovat pojistky, které zajistí, že se využívání velkorysejších podmínek nezvrhne ve zneužívání. České realitě jde bohužel ale primárně o politiku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se