Symbolem rozhazovačnosti politiků a uplácení voličů bezprostředně před tím, než se vydají k volebním urnám, se v Česku stalo takzvané pastelkovné. Tisícikorunový příspěvek na školní pomůcky, na který měli nárok rodiče prvňáčků, se zrodil na konci krátké vlády Jiřího Paroubka a hned se stal symbolem, kolem kterého se svedly mnohé bitvy. Přitom šlo o nějakých 80 milionů korun ročně.

Současná vláda v demisi schvaluje jako na běžícím pásu plány, které budou i o dva řády dražší, a nikdo neví, kde se zastaví. Heslem dne se stalo Prostě to zaplatíme.

Ekonomickou logiku v návrzích hledat nemusíme, motivace programů typu jízdné skoro zdarma pro studenty a důchodce jsou čistě politické. Ale budou mít dlouhodobé ekonomické dopady. Zaručeně totiž sníží manévrovací schopnost následujících (věřme, že parlamentem podpořených) vlád. A to je pro ekonomiku špatná zpráva.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.