Evropské banky se již zotavily z předchozí krize a přizpůsobily přísnějším požadavkům regulátorů. Náladu jim ale kalí chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie. "Mrzí nás to, ale nedá se s tím nic dělat. Je to bohužel politická realita," uvádí v exkluzivním rozhovoru pro HN Zdeněk Turek, generální ředitel Citi­bank Europe. Nejvýše postavený Čech v globálním bankovnictví řídí z irského Dublinu obchody ve 21 zemích. Citibank Europe je součástí Citigroup, čtvrtého největšího ústavu podle hodnoty aktiv v USA.

HN: Do jaké míry se může po odchodu Británie z Evropské unie změnit postavení Londýna v globálním finančním byznysu?

Myslím, že Londýn zůstane klíčovým finančním centrem, a to z několika důvodů. Za prvé: jsou tam přítomny firmy nejenom z Evropy, ale i z Asie a USA. Takže to není o tom, že by po brexitu začal fungovat jenom pro Británii. Za druhé: Londýn má velké výhody. Samozřejmě jazyk a pak anglosaský právní systém, jenž se odvíjí od předchozích rozhodnutí soudů a tribunálů. Toto "common law", které v rámci EU platí ještě v Irsku, velice dobře podporuje uzavírání finančních transakcí. Třetí výhoda Londýna spočívá v tom, že má vynikající lidi schopné dělat specializované transakce. Infrastruktura kolem finančního byznysu je tam neobyčejně silná a nějaký čas potrvá, než se ji na potřebné úrovni podaří vybudovat jinde. Nikdo nemůže říci, co bude za takových 20 let. Ale s výhledem na pět deset let si troufnu říci, že Londýn bude nadále pokračovat jako významné finanční centrum. Bude-li Británie provádět dobrou makroekonomickou politiku, pak si myslím, že její hlavní město si svoji klíčovou úlohu zachová bez jakéhokoli časového omezení.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.