Volební systém do Poslanecké sněmovny je nespravedlivý, tvrdí piráti a připravují návrh na jeho největší změnu od zavedení současných krajů. Přepočet získaných hlasů na křesla poslanců by měl podle nich vypadat jinak. Teď na něm vydělávají velké strany, především hnutí ANO. Prodělávají naopak starostové, lidovci nebo oslabená ČSSD.

"Strana, která má většinu ve sněmovně, zastupuje menšinu občanů. To převrací demokracii naruby. Kdyby ANO dostalo 40 procent hlasů, bude mít nadpoloviční většinu poslanců," vysvětluje předseda klubu pirátů Jakub Michálek. V Česku se volí na základě poměrného systému, území je rozděleno do krajů. Aby se strana dostala do sněmovny, potřebuje na celostátní úrovni alespoň pět procent hlasů, koalice víc.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se