Na demonstracích proti Andreji Babišovi se scházejí desetitisíce lidí. Je to hodně, nebo málo? Jak se to vezme. Je to dost na to, aby bylo jasné, že v Česku je něco v nepořádku. Ale málo na to, aby se mohlo cokoli změnit.

Vysvětlení tohoto paradoxu? Zatím neexistuje silná nebabišovská alternativa. Demonstranti říkají, že "ANO ne", ale není už jasné, co tedy "ano". Proto jich není víc.

Je zřejmé, co lidé, kteří nelitují času a sil a jdou na náměstí, nechtějí. Nechtějí babišovskou politiku, která si nedělá starosti s legitimitou vládnutí a hraje si s autoritářskými motivy.

Jenže pro většinu populace jsou to všechno abstraktní záležitosti, a i když jim třebas některé věci vadí, není to tak silné, aby Babiše razantně odmítli. Od politiky chtějí hlavně výsledky, nebo aspoň jejich zdání, zlepšení života, či aspoň perspektivu zlepšení. Babiš se dokáže prezentovat jako ten, kdo to všechno nabízí. Proto také může demonstrace zatím bagatelizovat s tím, že na náměstích jsou sice desetitisíce lidí, ale on získal milion a půl hlasů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se