Politologické slovníky budou zřejmě brzy obsahovat pojem "Babišovo kyvadlo". Bude to terminus technicus pro politiku, již charakterizují názorové výchylky absolutního rozsahu.

Aktuální příklad: Premiér v sobotu podpořil vojenský zásah USA, Velké Británie a Francie v Sýrii jako "nevyhnutelný". V neděli naopak pravil, že útok "nic neřeší". Perioda výkyvu Babišova kyvadla: 24 hodin. Výchylka: 180 stupňů. No a protože se kyvadlo po dosažení maximální úvrati vrací zpět ke středu, v pondělí jsme se dozvěděli, že "útok měl odstrašit od používání chemických zbraní". Fantastické.

Dá se tušit, čím bylo tentokrát "Babišovo kyvadlo" uvedeno do chodu. Babiš chce sestavit vládu s důvěrou a k tomu potřebuje spolupráci prezidenta. A Miloš Zeman, který už vcelku nepokrytě hájí zájmy Ruska, Babišovi dost možná vysvětlil, že když bude podporovat spojenecký útok na Bašára Asada, který je vazalem Vladimira Putina, nemusí ho premiérem vůbec jmenovat. Zároveň jsou pro podporu obou zvažovaných vládních variant klíčoví komunisté, kteří vzhlížejí k Putinovi ještě nábožněji než Zeman.

Nikdo nemohl čekat, že by Filip a spol. přešli prozápadní postoj vlády mlčením. Ne, tak laciní zase nejsou. Prozápadní vláda s podporou komunistů je oxymóron. A tak se Babiš v zájmu sestavení vlády kývá mezi Západem a Ruskem.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se