V době, kdy působil jako analytik v bance Goldman Sachs, vydal v roce 1999 Emanuel Derman studii o režimech pohybů cen akcií, takzvané volatility. Někdy se hýbají akcie málo, někdy hodně.

Co je však podle amerického ekonoma jihoafrického původu důležité, jsou přechody z jednoho režimu do druhého. Z období klidu do období neklidu. A naopak. Při čtení této ekonomické studie jsem s nadsázkou říkal, že s cenovou volatilitou je to podobné jako v případě přechodu mezi politickými režimy. Co včera ještě fungovalo, dnes fungovat nemusí.

Loni akcie pozvolna rostly a denní pohyby byly malé. Letos od února už je to houpačka. Měřeno indexem pohybů cen VIX byla loni nejnižší volatilita v historii, na úrovni méně než deset bodů. Současná hodnota indexu je proti loňsku dvojnásobná.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.