Už 89letý Li Ka-šing je jednou ze dvou posledních, stále ještě aktivních hlav čtyř velkých rodin, které od 60. let utvářely svět hongkongského byznysu. Když nedávno jeden z nejvlivnějších asijských byznysmenů Li oznámil, že v květnu předá vedení svého podnikatelského impéria synovi, odstartoval tak konec jedné velké éry. Během nadvlády čtyřky rodin se malé rybářské městečko stalo jedním z hlavních světových finančních center a jedním z nejdražších trhů s rezidenčními i komerčními nemovitostmi na světě.
"Li Ka-šingův odchod do penze je koncem doby hongkongských magnátů a začátkem nové éry," řekl listu Nikkei Asian Review profesor Joseph P. H. Fan z Fakulty financí Čínské univerzity v Hongkongu. Naráží tak na skutečnost, že řízení konglomerátů vytvářených po desítky let přechází do rukou druhé generace. Ta bude mít co dělat, aby se vyrovnala svým otcům, zvláště když se podnikatelské prostředí v posledních letech významně proměnilo, a to i kvůli přílivu konkurentů z pevninské Číny.
Potíž může být i v tom, že asijští patriarchové, jako právě Li, mají hlavní slovo v rodinných firmách až do pozdního věku a jejich nástupci nebývají na převzetí podniku připraveni, případně se objeví sváry mezi ostatními příbuznými o kontrolu nad byznysem. "Čínská kultura tradičně zdůrazňuje respekt ke starším členům rodiny. Mladší generace jejich řízení nikdy nezpochybňuje," uvedl profesor Morten Bennedsen z francouzské vysoké obchodní školy INSEAD.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.