Export do Izraele loni poprvé přesáhl miliardu dolarů
Český vývoz do Izraele se v roce 2017 zvýšil o 6,7 procenta a poprvé v historii jeho hodnota přesáhla jednu miliardu USD (1033 mil. USD), dovoz činil 276 milionů USD. Velmi dobré vzájemné vztahy v politické rovině se promítají i do vztahů obchodních. Z pohledu absolutní výše exportu byl pro nás Izrael v roce 2017 třetím nejdůležitějším mimoevropským zákazníkem po nesrovnatelně větších trzích USA a Číny.
Obchodní bilance je z pohledu ČR nadále výrazně aktivní. Největší část vývozu tvoří osobní automobily, na něž připadá 58 procent všech vývozů, následují zařízení pro automatické zpracování dat, z dalších − byť řádově již menších − položek stojí za zmínku měřicí přístroje, přístroje pro záznam a tisk a střelné zbraně. V dovozu jsou v hodnotovém vyjádření na prvních místech léčiva, chemické sloučeniny, insekticidy a tištěné obvody.
V Mexiku vznikají nové zvláštní ekonomické zóny
V letošním roce se do programu zvláštních ekonomických zón zapojilo celkem sedm regionů, které předpokládají investice ve výši osmi miliard dolarů. Vedle mexických států Tabasca a Campeche jde o přístav Salinas Cruz v Oaxace, Lázaro Cárdenas v Michoacánu, Coatzacoalcos ve Veracruzu, Puerto Chiapas v Chiapasu a Progreso ve státě Yucatan.
První povolení opravňující společnosti v těchto regionech podnikat by měla být vydána v dubnu či nejpozději v květnu. Přístavy Dos Bocas (Tabasco), Ciudad del Carmen a Seybaplaya (oba Campeche) se mají stát útočištěm pro firmy podnikající v oblasti energetiky či v zemědělsko-průmyslovém sektoru.
Federální zákon o těchto zónách má výrazně podpořit hospodářský růst těch mexických států, které jsou ve srovnání s průmyslově bohatými severními či centrálními regiony považovány za ekonomicky zaostalejší.
Zahraniční investice do Peru rostou
Investice do peruánské ekonomiky za rok 2017 vzrostly o 17 procent a mnohé nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o dlouhodobější trend. Největší objemy investic jdou do infrastruktury, výzkumu a důlního průmyslu. Očekává se, že díky stoupajícím cenám kovů dojde letos k dalšímu nárůstu investic, a to zhruba o pětinu.
V zemi roste zejména produkce železa, molybdenu, mědi, zinku, ropy, stříbra a zlata. Právě tyto tradiční vývozní komodity a jejich deriváty byly motorem, který nastartoval koncem minulého roku peruánský export, jenž se podle předběžných údajů meziročně zvýšil minimálně o 21 procent. Vlivem slabého dolaru navíc sílí poptávka po kovech jako rezervě. Největší zájem je o peruánské těžební společnosti, zejména ty, které se zabývají těžbou zlata.
Co se naopak do Peru nejvíc dováží, jsou i nadále automobily, motorky, traktory a další dopravní prostředky. Centrální banka (BCRP) uvedla, že všechny indikátory měřící obchodní makroekonomická očekávání zaznamenaly zlepšení, a jsou tak v optimistickém rozmezí. Vláda si uvědomuje důležitost příznivého prostředí pro investory, snaží se proto zlepšovat bezpečnostní situaci a sociální podmínky, aby byl místní trh atraktivní.
Sdílená podpora podnikání
31. května 2018, konferenční sál ČNB, Praha. Cílem konference, kterou společně pořádá Tým Česko − jedinečné spojení šesti partnerů podporujících podnikání v ČR (ČMZRB, TAČR, ČEB, EGAP, CzechTrade a CzechInvest) −, je představit jednotlivé nástroje podpory podnikání v ucelené a srozumitelné podobě. Chybět nebudou konkrétní příběhy firem, které již úspěšně využily podpory u více institucí najednou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist