Skládání budoucí vlády je pro prezidenta Miloše Zemana příležitostí, jak ovlivnit zahraniční politiku Česka. Hlava státu tlačí na sociální demokraty, aby na post ministra zahraničí navrhli člověka, který mu lépe vyhovuje. Nynější kandidát europoslanec Miroslav Poche se podle prezidenta nedostatečně staví proti migraci a nepodporuje Izrael tak, jak by si Zeman představoval.
Pro prezidenta ale nebude snadné svůj názor prosadit, šéf ČSSD Jan Hamáček nechce měnit své rozhodnutí a trvá na nominaci Pocheho. Koaliční vládu připravuje současný premiér v demisi Andrej Babiš, předseda hnutí ANO.
"Předsednictvo ČSSD schválilo jména kandidátů na ministry, včetně Pocheho. Tato jména budu navrhovat," reagoval Hamáček na prezidentovu výzvu, aby si rozhodnutí ještě rozmyslel. O vstupu do případné vlády sociální demokracie aktuálně rozhoduje ve vnitrostranickém referendu.
5 ministrů
ve vládě chce mít ČSSD. Jestli v ní bude sedět zvažovaný Miroslav Poche, je nejisté.
Hamáček se snaží prezidentovi vzdorovat, protože potřebuje hlasy stranických kolegů z Prahy, kde má velké slovo právě Poche. "Existuje dlouhodobá tendence nemluvit o Pochem hezky. Je to ale velmi kompetentní kandidát na ministra zahraničí. V Praze pak určitě řada členů přihlíží v referendu k tomu, abychom měli ve vládě nějaké zastoupení," uvádí předseda pražské ČSSD Petr Pavlík.
Situace přesto Zemanovi nahrává z několika důvodů. Babišova budoucnost závisí na tom, zda ho prezident jmenuje i podruhé předsedou kabinetu. Zatím vládne v demisi poté, co vyhrál podzimní volby a sestavil jednobarevný kabinet svého hnutí ANO. V nové vládě by zasedli sociální demokraté a podpořili by ji komunisté, v obou stranách jsou různě silné skupiny členů, prosazujících užší vztahy s Ruskem a Čínou. K těmto státům má Zeman blízko a s nynější vládou se kvůli vztahu k nim několikrát střetl. Třeba při kauze ruského agenta Sergeje Skripala otráveného ve Velké Británii látkou, o níž Zeman tvrdí, že mohla pocházet z Česka.
Poche dosud reprezentoval spíše prozápadní směřování. Zemanovi vadí, že má europoslanec jiný názor na migraci a Izrael. "Kritika naší proizraelské politiky je taková hloupost, mám-li to nazvat tím nejslušnějším výrazem, že kdyby se měl dostat do Černínského paláce takový amatér, považoval bych to za chybu," uvedl prezident ve čtvrtek v televizi Barrandov.
Je ale možné, že Hamáček nakonec bude muset Pocheho "obětovat". Zeman dokonce tvrdí, že mu šéf ČSSD slíbil nenominovat europoslance do vlády.
Navíc se v sociální demokracii objevují návrhy, aby strana ustoupila. "Pokud pan prezident nebude souhlasit se jmenováním Pocheho, tak by ho předseda neměl navrhovat," řekl například místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Podobně si druhý muž strany Jiří Zimola myslí, že Zeman má právo hovořit do výběru ministrů.
Foldyna doporučuje, aby strana raději vzala ministerstvo obrany a zahraničí nechala hnutí ANO. Jestliže by však ČSSD preferovala zahraničí, chtěl by Foldyna v jeho čele exministra Jana Kohouta či velvyslance v USA Hynka Kmoníčka. Oba by mohli prezidentovi vyhovovat, protože zastávají jemu blízké názory.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist