Dříve největší strojírenská skupina v Česku Vítkovice podnikatele Jana Světlíka prodává další ze svých firem. Nyní zájemcům nabízí firmu CNGvitall a jejích 21 stanic na stlačený plyn (CNG). Cena by se mohla pohybovat vysoko nad 100 miliony korun.

"S prodejem sítě nyní Vítkovicím pomáhá společnost Deloitte a mezi zájemci jsou i největší hráči na trhu. Další nabídky mohou ještě přijít do půlky června," potvrdila informace HN mluvčí společnosti Eva Kijonková. Cenu přitom nechtěla komentovat.

Podle informací HN mají jednání probíhat například s firmami innogy (dříve RWE), Bonett či Pražská plynárenská. Oficiálně to nicméně zástupci těchto firem komentovat nechtěli.

21 stanic

na stlačený zemní plyn aktuálně vlastní vítkovická společnost CNGvitall a co do počtu jí tak patří čtvrtá příčka v Česku. Ročně prodá 4,8 milionu kubíků CNG a to jí zaručuje dokonce třetí místo na trhu.

Vítkovice byly dlouhé roky jedním z hlavních propagátorů CNG a jeho využití v dopravě. V současné době firmě co do počtu stanic připadá v České republice čtvrté místo. Ročně prodá 4,8 milionu kubíků stlačeného plynu a to jí zaručuje dokonce třetí místo na trhu.

Stlačený plyn je dnes jedním z nejekologičtějších způsobů přepravy. "Jestli je v Praze něco karcinogenního, tak je to polétavý prach a to CNG řeší. Elektromobilita možná také jednou přijde, ale stlačený plyn už tady je a je to hotové řešení," popisoval jeho výhody v nedávném rozhovoru pro HN šéf zmiňované Pražské plynárenské Pavel Janeček. I on zmiňoval, že jeho firma v tomto oboru zvažuje budoucí akvizice.

Dobrou zprávou pro budoucnost stlačeného zemního plynu je i memorandum, které před týdnem podepsalo v Praze hned pět ministerstev, Sdružení automobilového průmyslu a Český plynárenský svaz.

Signatáři se dohodli na další podpoře tohoto paliva, hlavním prvkem je zachování snížené spotřební daně až do roku 2025. Díky dotačním programům by také mělo v Česku vzniknout větší množství CNG stanic, kterých je po něm nyní rozeseto 165.

Vítkovice se rozhodly prodat firmu CNGvitall i přes tento pozitivní výhled. Je to součástí zeštíhlování skupiny, která se několik let potýká s finančními problémy.

"Nejde ani o první, ani o poslední dceru Vítkovic, kterou prodáváme. Obecně platí, že jsme vytipovali ta výrobní aktiva, kde je nutné provozní financování s pomocí bank," vysvětlil své kroky majitel firmy Světlík.

S bankami má firma problémy minimálně od roku 2015. Jednání o novém financování tehdy předlužené skupiny trvala prakticky až do loňského podzimu. Nakonec se ale strany nedohodly.

Problémy s financováním přivedly několik Světlíkových firem ke krachu. Nejznámější a největší byla firma Vítkovice Power Engineering (VPE), která je v úpadku už druhým rokem a nyní probíhá rozprodej jejího majetku.

Jinde slavila firma větší úspěchy. Vítkovice Envi se podařilo zachránit, Vítkovice Gearworks a Heavy Machinery zase v reorganizaci získaly nové investory.

Právě nový majitel Heavy Machinery, známý zbrojař Jaroslav Strnad, získal v nedávné době i další firmy ze skupiny. Od Světlíka koupil Vítkovice Recycling, díky Dopravě získal přístup na železnici a pronajímá si i část výroby po VPE.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru