Cenu ropy vyhnalo raketově vzhůru také oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy odstupují od jaderné dohody s Íránem a zavedou proti této islámské republice znovu sankce. Po této zprávě ceny ropy zaznamenaly nejprudší jednodenní růst za poslední měsíc.

Spojené státy se chystají znovu zavést sankce proti Íránu, který dodává na trh zhruba čtyři procenta světové produkce. Předpokládá se, že krok Washingtonu povede k poklesu vývozu íránské ropy a k růstu cen suroviny na světových trzích. Cena severomořské ropy Brent tak 9. května přesáhla hranici 77 dolarů za barel a je tak nejvýše od roku 2014. Lehká ropa WTI se přehoupla přes 71 dolarů. Ropa na světových trzích za poslední tři měsíce tak podražila skoro o 15 dolarů za barel.

Írán je nyní třetím největším exportérem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) za Saúdskou Arábií a Irákem. "Panují obavy, že íránský vývoz ropy by mohl ze současné úrovně klesnout zhruba o milion barelů denně," uvedl pro agenturu Reuters analytik Tomomiči Akuta ze společnosti Mitsubishi UFJ Research and Consulting.

Další příčiny růstu cen

Podle Štěpána Křečka, hlavního analytika BH Securities, má vyhrocená situace na trhu s ropou hned několik příčin. "Klíčové je samozřejmě prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten oznámil, že vypoví jadernou dohodu s Íránem. Navíc Spojené státy po vypršení přechodného období uvalí rozsáhlé sankce na Írán, což omezí nabídku ropy na světových trzích. Situaci již musel zmírňovat americký ministr financí Steven Mnuchin, který řekl, že neočekává výrazný růst ceny ropy kvůli sankcím. Důvodem má být nahrazení produkce jinými zeměmi. Trhy to však příliš neuklidnilo," uvedl Křeček.

Cena ropy roste podle jeho slov i kvůli zvyšování geopolitického napětí na Blízkém východě. Írán podporuje jemenské jednotky, které odpalují rakety na Saúdskou Arábii. Na tuto situaci zareagoval Izrael zvýšením vojenské pohotovosti v zemi. Izrael povolal své jednotky ze zálohy a zpřístupnil ochranné kryty pro civilní obyvatelstvo. Případný konflikt na Blízkém východě by komplikoval dodávky ropy, což by vedlo k dalšímu raketovému růstu ceny.

Dalším důvodem je podle analytiků stále se snižující produkce ropy ve Venezuele, která patří k významným producentům ropy. Zemi v případě vítězství současného prezidenta Madura hrozí zavedení ekonomických a zejména ropných sankcí ze strany Spojených států. Hlavní makléř společnosti Colosseum Václav Kučera uvádí jako příčiny růstu cen ropy i klesající světové zásoby této komodity nebo dohodu členských zemí kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení objemu těžby.

+15 dolarů

Ropa na světových trzích za poslední tři měsíce podražila skoro o 15 dolarů za barel.

Na druhé straně však působí alespoň částečně proti většímu zdražení ropy výrazné zvyšování její těžby v USA. Američané už nyní těží denně v průměru 10,7 milionu barelů, což je řadí na druhé místo těsně za světového ropného lídra Rusko. Počet ropných vrtů v USA v posledním týdnu vzrostl o 10, přičemž tento rok se jejich počet zvýšil již o 102, resp. cca o 14 %. Ceny ropy v posledních týdnech rostou, čím dál více těžařům se vyplatí uvádět nové ropné vrty do provozu. Je tak namístě otázka, jak se rostoucí trend počtu ropných vrtů projeví na ceně ropy. Dá se totiž předpokládat, že při současných cenách ropy budou ropné vrty nadále přibývat, jelikož těžba břidlicové ropy v USA je podle odhadů analytiků zisková při ceně ropy kolem 50 dolarů za barel.

"Cenový vývoj ropy, a tedy i pohonných hmot jsme schopni odhadovat přibližně do konce května. Ale co bude dál, je v současné situaci velká neznámá, která závisí hlavně na tom, zda se situace kolem Íránu a Venezuely vyhrotí, nebo uklidní," připomíná ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. "Do prázdnin ale počítáme s cenou osmdesát dolarů za barel. Poptávka po této surovině roste, letos bude rekordní. Přebytek zásob ropy je už v podstatě minulostí," prohlásil analytik.

Nárůst cen pohonných hmot zvýší inflaci

Zvyšující se ceny ropy mají pochopitelně vliv i na ceny pohonných hmot u čerpadel. Cena pohonných hmot v České republice roste v řadě už více než dva měsíce. Vysoké ceny pohonných hmot jsou zapříčiněny i slábnoucí korunou vůči dolaru. Současné ceny benzinu a nafty v České republice plně nezohledňují vývoj na světových trzích, proto lze podle Křečka očekávat další zdražování.

Foto: Shutterstock

Kombinace raketového růstu ceny ropy a slábnoucí koruny vůči dolaru může navíc podle jeho názoru v tuzemské ekonomice vyvolat nákladové šoky. "Nárůst nákladů na dopravu se postupně začne promítat do cen výrobků a služeb. V příštích měsících lze proto očekávat nárůst inflace. Česká ekonomika se musí připravit na 'ropné minišoky'," míní Křeček.

Litr benzinu se nyní prodává v průměru za celé Česko za 31,8 koruny, o padesátník více než na začátku května. Litr nafty je zhruba o korunu levnější než benzin. Zdražování přitom bude podle analytiků pokračovat minimálně do konce tohoto měsíce, nejspíš ale až do prázdnin. "Do začátku prázdnin by mohl Natural 95 i nafta podražit o více než padesát haléřů," řekl Právu analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Nejprodávanější Natural 95 by tak koncem června mohl atakovat hranici 32,50 koruny. Nafta by mohla do začátku prázdnin zdražit až k 31,50 koruny. Nynější cena je nejvyšší od září 2015.

Ceny koriguje konkurence na trhu

Čeští pumpaři zdražují méně, než by napovídal cenový vývoj ropy Brent, podle níž se prostřednictvím burzy v Rotterdamu kalkulují ceny pohonných hmot v Evropě. Odhaduje se na základě dlouholeté praxe, že zdražení ropy o deset dolarů za barel odpovídá u nás přibližně zdražení litru benzinu o jednu korunu. Cena ropy sice od února vzrostla téměř o 15 dolarů, ale české benzinky za stejné období zvýšily ceny pohonných hmot (v průměru podle databáze kartové společnosti CCS) o necelých 90 haléřů. Je zřejmé, že růst velkoobchodních cen nepromítly řidičům do tankování v plné míře. Jinými slovy - dočasně si snížily marže.

Levněji než v ČR je v Rakousku, kde je benzin asi o 2 koruny levnější, a Polsku, kde jsou ceny nižší dokonce o více než pět korun. Dráže je naopak v Německu a na Slovensku. V Německu vyjde Natural 95 podle ÚAMK asi o čtyři koruny dráž, na Slovensku je benzin dražší o necelé tři koruny.