Až 650 malých lékáren může v příštím roce zkrachovat, pokud zdravotní pojišťovny nebudou posílat víc peněz, varují lékárníci.
Oproti loňskému roku potřebují 800 až 900 milionů korun navíc, uvádí prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Jde o peníze, které pojišťovny vyberou od pacientů a rozdělí je mezi jednotlivé obory zdravotní péče. Letos dostanou lékárny více než 10 miliard korun.
Kromě této úhrady mají významné příjmy z prodeje léků bez receptu, které si pacienti hradí sami v plné výši. U lékárenských řetězců je volný prodej silnější než u malých nezávislých lékáren.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) lékárníkům vyčítá, že nehledí na možnosti českého zdravotnictví a považuje za reálný růst o 500 až 600 milionů. I když je to méně, než lékárníci chtějí, označuje to Chudoba za krok správným směrem. "Většině lékáren by 600 milionů pomohlo přežít rok 2019," říká šéf komory s tím, že pojišťovny jim chtěly dát jen 35 milionů navrch.
20 korun
požadují zástupci lékáren za každou položku na receptu.
V minulosti se každoročně stávalo, že pokusy o dohodu v řadě odvětví končily krachem. Úhrady pak muselo stanovit ministerstvo.
To Vojtěch hned na začátku vyjednávání odmítl a nyní se může pochlubit tím, že se 13 ze 14 zdravotnických odvětví dohodlo i bez jeho zásahu. Výsledné skóre Vojtěchovi "kazí" právě lékárny.
Ministr proto doufá, že se obě strany mezi sebou dohodnou. Čas mají do 19. června. "Jsme připraveni dohodu moderovat, ale nebudeme pojišťovnám něco nakazovat. Souhlasím však s tím, že by měly být vstřícnější," říká.
Lékárníci si stěžují, že jsou dlouhodobě znevýhodňováni a na rozdíl od ostatních zdravotníků jim klesají platy. K tomu jim přibývají povinnosti, jako je eRecept či protipadělkové postupy. Ministrovi vyčítají, že jim původně na příští rok slíbil peněz dost, teď od nich ale dává ruce pryč. Vojtěch odmítá, že by jakémukoli oboru sliboval zvláštní přístup.
Lékárny by podle ministra měly dostat víc peněz za recept. Dnes lékárníci za odbavení jednoho receptu dostanou 13 korun. Pro příští rok chtějí víc. "Buď 30 korun za recept, nebo lépe 20 korun za položku na receptu," nastínil Chudoba.
Takový nárůst je ale pro pojišťovny nepřijatelný. "V poslední fázi jednání zdravotní pojišťovny navrhovaly osm korun za položku na receptu," uvedl ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Radovan Kouřil, který vyjednávání předsedal.
Pojišťovny také navrhovaly úpravy marží za léky, o něž se lékárny dělí s distributory. "Navrhovali jsme zvýšení marží u levných léků a snížení u drahých," popsal Kouřil.
Podle Chudoby by pak ale distributoři chtěli ztrátu nahradit zvýšenou přirážkou. "To by dopadlo především na nejmenší lékárny, které mají nejlevnější léky," řekl.
Ministerstvo by do budoucna chtělo změnit způsob, jakým se lékárny z pojištění financují. Plánuje podpořit malé lékárny v odlehlých oblastech a naopak regulovat rostoucí síť ve velkých městech. Chudoba změnu vítá. "Připadá však v úvahu až v roce 2020 či 2021. My potřebujeme překlenout příští rok, aby nám během něj spousta lékáren nezkrachovala," upozorňuje šéf komory.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist