Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) právě cítí, co to znamená, být závislý na jednom vůdci. Šéf Jaroslaw Kaczyński byl pět týdnů v nemocnici, oficiálně kvůli operaci kolena. Kroužily ale zvěsti, že důvod je jiný, od alergie po tajnou léčbu zhoubného nádoru.

Partaj trpěla. Předseda totiž omezil už tak dost úzký okruh těch, kteří k němu mají přístup. Na vedení to bylo vidět. Najednou nebylo pevné ruky, která by držela pohromadě rozličné frakce a zájmové skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki se pokusil posílit své pozice. Strana (a stát) nevěděla, jakou strategii zvolit v pokračování soudní reformy, která vyprovokovala vážný spor s Evropskou unií.

Preference strany kvůli dalším skandálům klesly v průzkumu deníku Rzeczpospolita ze 40 % na 33 %.

Když v pátek Kaczyński nemocnici opouštěl, bylo podle oficiálních zdrojů jasné, že se tam zase v červenci vrátí: nemocné koleno je třeba operovat a to se nyní nedařilo údajně kvůli infekci.

Ale těžko věřit. Tajemství Kaczyńského nemoci už trpí přesně tím, co se obvykle děje vůdcům v autoritářských režimech: když o jejich zdraví začnou být pochybnosti a nejsou vyjasněny, lavina spekulací není k zastavení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.