K všeobecnému zveřejňování účetních závěrek běžnými firmami (dnes tak činí třetina firem) je třeba hledat jiné cesty než hrozbu zrušení firmy bez likvidace. Na právě probíhající novelizaci zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob nám proto vadí širší věcné a procedurální souvislosti. Myslíme si, že novela, tedy její části upravující následky porušení povinnosti předložit listiny, by se měla soustředit jen na dosažitelné cíle. Jsme si totiž jisti, že novela nedokáže vynutit povinnost zakládat účetní dokumenty do sbírky listin obchodního rejstříku. Hrozba zrušení firmy je krok špatným směrem.

Již dříve se například zkoumala možnost udělat z účetní závěrky povinnou přílohu přiznání k dani z příjmů. Správce daně by na základě striktního zákonného zmocnění poskytl jednou obdržená data, respektive jejich část, i těm vyjmenovaným institucím, u nichž by existoval rozumný důvod, aby takovými daty disponovaly. Kupříkladu pro potřebu rejstříkového soudu by s výjimkou těch největších společností mělo jít (v souladu s příslušnou evropskou směrnicí) jen o podmnožinu firemní účetní závěrky. Zároveň by se předešlo tradiční bolesti, kdy tuzemské firmy opakovaně poskytují obdobná data hned několika orgánům veřejné moci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru