Po dlouhých 27 letech dosáhly Řecko a Makedonie historické dohody o možné změně oficiálního názvu bývalé jugoslávské republiky. Ta by se měla nově jmenovat Severní Makedonie. Shodli se na tom premiéři obou zemí Alexis Tsipras a jeho protějšek Zoran Zaev.

Pokud to schválí parlamenty obou zemí, začne se název používat jak ve vnitrostátních, tak i mezinárodních záležitostech.

Atény kvůli letitým neshodám blokovaly vstup Makedonie do NATO a zahájení přístupových rozhovorů s EU. To by se nyní mohlo změnit.

1991

V tomto roce vyhlásila bývalá jugoslávská republika nezávislost a začal spor s Řeckem o název.

Spor o jméno kalil vztahy mezi oběma zeměmi od roku 1991, kdy Makedonie vyhlásila nezávislost. Řekové se domnívají, že používáním tohoto jména si Makedonci chtějí přisvojit jejich historické a kulturní dědictví. Současně to považují i za skryté vyjádření nároku na stejnojmenné území na severu Řecka.

Ke změně jména a průlomu ve vztazích mezi oběma sousedy ale ještě povede dlouhá cesta, která otestuje sílu obou politiků, kteří k urovnání dospěli. Dohodu nejprve musí schválit makedonský parlament. Rezolutně proti jsou ale největší opoziční strana VMRO-DPMNE i prezident Ďorge Ivanov. Po parlamentu o ní budou hlasovat ještě Makedonci v podzimním referendu. Poté přijde na řadu změna makedonské ústavy, což je klíčový požadavek Atén.

Následně o dohodě budou rozhodovat řečtí zákonodárci. Mnohým se ale změna jména nelíbí, jsou proti tomu, aby jméno jejich souseda obsahovalo slovo Makedonie.

Hlasovat proti tomu plánuje vládní koaliční strana Nezávislí Řekové. V obou zemích se přitom konaly velké protesty proti změně jména.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist