Lidé, kteří Andreji Babišovi píšou jeho statusy na sociálních sítích, by se občas měli víc zamyslet.

Představte si, že by stejně jako Babiš vystupovali Angela Merkelová a Emmanuel Macron. A po bouřlivém jednání lídrů zemí Evropské unie by na Twitter dali společnou rozjuchanou fotku s popiskem: "Jsme jeden tým a včera jsme vyhráli."

To by bylo v Česku řevu o německo-francouzském diktátu! Jenže Merkelová a Macron by to nikdy neudělali, i kdyby náhodou ostatní státy EU válcovali. Což nedělají.

Babiš podobné ohledy nemá. Na Twitter si dal fotku se zmiňovaným popiskem, je na ní spolu s ostatními premiéry zemí visegrádské čtyřky. Sděluje, že Česko na summitu EU na konci minulého týdne vyhrálo − kvóty na přijímání uprchlíků prý budou už jen dobrovolné.

Je to pravda tak napůl. Země EU by měly skutečně jen dobrovolně přijímat uprchlíky ze záchytných center, která mají v Evropě vzniknout. Ohledně proslulých povinných kvót navržených Evropskou komisí ale závěry summitu v podstatě jen opakují větu z loňského října, tedy ještě z dob premiéra Bohuslava Sobotky − na tom, jestli kvóty ano, nebo ne, by se státy EU měly domluvit konsenzem.

Babiš tak v Bruselu dojednal potvrzení starší dohody, byť je teď snaha najít konsenzus vyjádřena o něco silněji. Povinné kvóty jsou špatný nápad a premiér za to, jak summit dopadl, zaslouží uznání. Když ale tvrdí, že Česko uchránil před kvótami, nemá úplně pravdu.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se Babišovi může vymstít, že vlastní pozici podkopává vystupováním, které Česko při jednáních o migraci oslabuje.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se