Slon, lev, nosorožec, buvol a levhart. Jestliže chcete vidět takzvanou velkou pětku nejen ve výběhu zoologické zahrady, je tu pro vás africké safari. Možností je nespočet a neomezují se pouze na výše zmíněná zvířata − projížďka kolem dusající zvěře v otevřeném voze řízeném zkušeným rangerem, stopování antilop v pronajatém terénním autě, nebo dokonce pěší výlet za horskými gorilami.
Sucho eliminuje komáry
Výlet za divokou zvěří doporučují experti podniknout v období sucha, kdy se stáda stahují k přírodním nebo uměle vybudovaným napajedlům. V Krugerově národním parku na východě Jihoafrické republiky, nejstarším v Africe, panuje sucho od května do října. V Tanzanii nebo Keni, které leží v tropickém pásu, je naopak období velkých dešťů od dubna do června.
Kromě větší šance spatřit zvířata má sucho pro cestovatele další výhodu v podobě nižšího výskytu komárů, kteří mohou přenášet malárii. Zejména v tropech také sucho přináší lepší viditelnost, protože vegetace ztrácí listy. "Tropická buš bývá ve vegetačním období často celkem neprostupná i pro terénní vozy. Spatřit zvíře může být složité i ve chvíli, kdy stojí přímo vedle vás," upozorňuje Radek Adamec, ředitel produktového oddělení cestovní kanceláře ESO travel.
Lov zážitků na safari
Nevýhodou sucha bývá zvýšená prašnost cest, parky občas přetékající turisty a ceny odpovídající nejvyšší sezoně. "Období dešťů si naopak získá návštěvníky nádhernou zelenou přírodou, nižšími cenami a také minimálním počtem turistů. Zvěř však může být kvůli dostatku vody rozptýlena po celém parku, ve vzduchu je více bodavého hmyzu a turisté mají omezené možnosti ubytování, protože většina kempů využívá toto období k rekonstrukci a zaměstnanci čerpají dovolenou," popisuje Tomáš Plánka, ředitel cestovní kanceláře Go Afrika. Krátké deště jsou podle něj pro safari vhodné, protože prší převážně v noci a vzduch je pak zbavený prachu.
Při plánování výletu je třeba si rozmyslet, zda půjde pouze o lov zážitků v savaně, nebo bude součástí i relaxační část. Nejlepší pláže blízko národních parků nabízí pobřeží Indického oceánu. Lidé z oboru doporučují například kombinovat safari v keňských parcích s pobytem na pláži Diani Beach, která opakovaně vyhrála titul nejlepší africká plážová destinace.
"Vzhledem k jejich relativní blízkosti se nabízí spousta možností kombinovat s mořem také parky v Tanzanii, jako jsou Serengeti, Tarangire, Lake Manyara či kráter Ngorongoro," radí Plánka.
Při výběru vhodné safari destinace hraje roli řada faktorů: míra hojnosti výskytu zvěře, dopravní dostupnost parku, ceny ubytování v takzvaných lodžích. "Například do většiny kempů v deltě Okavanga v Botswaně, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, nevedou cesty a jinak než letadlem se tam nedostanete. Kvůli tomu je počet turistů omezen na ty, kteří si to mohou dovolit. Turisté mohou očekávat jedinečné zážitky na luxusním safari," říká Plánka.
Experti také doporučují místa, která jsou známa svou pravidelnou velkou migrací zvěře. Například v rezervaci Masai Mara v Keni, která sousedí s národním parkem Serengeti v Tanzanii, putují milionová stáda pakoňů, zeber a gazel za potravou. Migrace tam probíhá po skončení dešťů (od června do listopadu) a stáda, která překračují řeku Mara, nabízí úžasnou podívanou.
"Doporučuji si pospíšit, protože budoucnost je nejistá. Velkou migraci ohrožují plány na výstavbu dálnice mezi oběma parky a dále neustále rostoucí stáda krav Masajů, která se pasou na území rezervace. Dochází ke konfliktům mezi Masaji bránícími svůj majetek a divokou zvěří bojující za své teritorium," popisuje Plánka z Go Africa.
Nezapomenutelným zážitkem může být také pozorování kriticky ohrožených horských goril v jejich přirozeném prostředí. Na světě žije už pouze posledních několik set jedinců na malém území na hranicích Rwandy, Ugandy a Demokratické republiky Kongo. Ke každé tlupě, která čítá i 30 jedinců, může každý den pouze 80 turistů, kteří se smí pohybovat jen v osmičlenných skupinách. Gorily je možné pozorovat pouze z dostatečné vzdálenosti, aby se minimalizovalo riziko přenosu lidských nemocí na zvířata. Protože se k opicím dá dostat pouze pěšky, je třeba počítat s fyzickou zátěží.
"Délka výletu se odvíjí od toho, kde se skupina goril zrovna nachází. Může se stát, že máte štěstí a jste zpět během čtyř hodin, ale vše může klidně trvat i dvakrát déle. Klientům doporučujeme být na místě alespoň den před trekem, aby měli možnost aklimatizace, jelikož se pohybujeme v poměrně náročném terénu a nadmořské výšce okolo 2500 metrů," radí František Pacholík, majitel a zakladatel cestovní kanceláře SIT Travel.
Když utíkáte, zvěř ve vás vidí kořist
Jestliže zvolíte safari v podobě projíždění parků pronajatým vozem, počítejte s tím, že vystoupit z něj je zpravidla povolené jen na vyhlídkových bodech, v oblastech pro piknik či na jinak ohrazených a oplocených místech. "Když z vozu vystoupíte, stáváte se součástí potravního řetězce. Největším nebezpečím přitom nejsou lvi, jak se mnozí domnívají, ale třeba sloni, buvoli nebo hroši. Pokud se k nim přiblížíte příliš blízko, mohou vás napadnout, protože se cítí ohroženi," vysvětluje Tomáš Plánka.
Zásada je nevyklánět se z oken vozu a mít je případně jen pootevřená, aby šla během chvilky zavřít. "Každopádně když se náhodou dostanete do nesnází mimo vůz, platí pravidlo neutíkat − to totiž dělá pouze kořist," říká Radek Adamec z ESO travel.
Při přesunu vozem mezi parky počítejte zpravidla se špatnými cestami. Provoz často zdržují auta převážející turisty, jež jsou kvůli bezpečnosti vybavena omezovačem rychlosti. "Je dobré počítat s časovou rezervou na případné policejní kontroly, poruchy auta, defekty či na naše poměry pomalé úředníky na hranicích," doporučuje Plánka.
Pokud jde o ubytování, je možné volit z různých variant. V nejlevnějších kempovištích získáte jen místo na stan. Cena za noc se v nich pohybuje kolem 10−20 amerických dolarů na osobu. Dražší jsou kempy, které poskytují stany s betonovou podlahou, pohodlnou postel s moskytiérou, vlastní sociální zařízení, teplou vodu a terasu. Nechybí plná penze v restauraci a mnohdy také nabídka nadstandardních služeb včetně masáží, posilovny či bazénu. Za tento typ ubytování zaplatíte 70−150 dolarů za noc a osobu. Nejluxusnější kempy a lodže, kde turista spí v luxusních zděných pokojích a bungalovech, stojí stovky, ale klidně i tisíc a více dolarů za osobu a noc.
Lov zážitků na safari
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist