V průběhu staletí byly pro různé účely lovu vyšlechtěny desítky loveckých plemen, která se liší nejen vzhledem, ale především způsobem práce a loveckou použitelností. Variabilita je veliká. Proto také na otázku, které lovecké plemeno je nejlepší, neexistuje správná odpověď. Záleží totiž na tom, na co a v jakém prostředí budete psa využívat. Jak tedy toho pravého loveckého psa vybrat?
Předně je potřeba zorientovat se v tom, z čeho můžete vybírat. Chov loveckých plemen má v České republice velmi dlouho tradici a je i z mezinárodního pohledu na vysoké úrovni. Mezi české kynologické klenoty patří i dvě česká, Mezinárodní kynologickou federací (FCI) uznaná lovecká plemena − český teriér a český fousek. Nicméně po boku českých myslivců najdete spoustu různých plemen. Jejich plemenné knihy spravuje Českomoravská kynologická jednota a lze je rozdělit do sedmi skupin: ohaři, lovečtí slídiči, retrívři, honiči, jezevčíci, teriéři a barváři.
Oblíbenost loveckých plemen u našich myslivců je poměrně stabilní, poklesy či nárůsty v rámci statistik je nutné přisoudit spíše tomu, že se k nám po roce 1989 dostala plemena, která u nás dříve nebyla, například border teriér, který nahradil ještě v 90. letech hojně využívaného velšteriéra, nebo retrívři, kteří dnes zastávají většinu vodních prací. Velkou roli hraje i aktuální "módnost" určitého plemene. Ta je vidět na statistikách třeba výmarských a maďarských ohařů nebo třeba právě zlatých retrívrů.
Jak si vybrat loveckého psa



Ovšem zdaleka ne všechna štěňata zapsaná v plemenné knize jsou lovecky využívaná. Mnoho z nich plní funkci rodinného psa, aniž by byli lovecky využíváni, nicméně u natolik specifických plemen, jako jsou třeba barváři, jsou však statistiky poměrně vypovídající i o lovecké upotřebitelnosti. Plemena z této skupiny, například hannoverského barváře či slovenského kopova, si mnoho lidí jen jako společníka na gauč nepořídí. Zato myslivci ocení jejich skvělý čich a vynikající vlohy ke stopování zvěře.
Který je pro vás ten nejlepší?
Charakter jednotlivých loveckých plemen i jejich schopnosti se tříbily po staletí. V každé skupině tak plemena vykazují určité specifické dovednosti, způsob práce a povahové vlastnosti. A každé dané plemeno má svá větší či menší specifika. Některá lovecká plemena jsou v Česku běžná a hojně používaná, jiná jsou raritou i v rámci Evropy.
Výběr je tedy opravdu široký a lze předpokládat, že jedním z hlavních kritérií výběru plemena bude jeho vzhled a určité sympatie. Ty jsou velmi subjektivní a není třeba o nich diskutovat. Neméně důležitým a objektivním kritériem by však měla být charakteristika daného plemene a jeho povahové vlastnosti. A to, k čemu, respektive k jaké práci, si psa pořizujete.
Před koupí si rozmyslete, v jaké honitbě a pro které druhy zvěře budete chtít loveckého psa využívat. Pro práci v polní honitbě s drobnou a srnčí zvěří volte některého z ohařů, například německého krátkosrstého ohaře, českého fouska, maďarského ohaře či některého ze setrů. Pro norování jezevčíka nebo některého z nízkonohých teriérů, například border teriéra, který patří v posledních letech pro svou všestrannost a houževnatost mezi nejoblíbenější malá lovecká plemena. Pokud vás láká práce na vodních tocích, tedy třeba lov kachen, pak se zamyslete nad labradorským či zlatým retrívrem, kteří jsou nejen vášniví přinašeči a milovníci vody, ale i velmi lehce cvičitelní a nekonfliktní.
Pro dané plemeno byste tedy měli mít adekvátní využití, na což pamatuje i zákon. V paragrafu 15 prováděcí vyhlášky ministerstva zemědělství č. 244/2002 Sb. k zákonu o myslivosti jsou stanoveny nejen počty loveckých psů pro jednotlivé druhy honiteb, ale také jejich skladba, pokud jde o požadované zkoušky lovecké upotřebitelnosti, a tedy i plemena vhodná pro její získání.
Vliv na výběr by měly mít také vaše časové možnosti a zkušenosti. Lovečtí psi jsou zpravidla dost temperamentní a vyžadují množství pohybu. Většina potřebuje zaměstnat nejen svaly (pohybem), ale i mozek (prací a výcvikem). Zároveň platí, že některá plemena jsou ovladatelná lehce (retrívři či maďarští ohaři), jiná vyžadují už zkušenější ruku. Výmarský ohař je sice maďarskému velmi podobný, ale s jeho výchovou by mohl mít začátečník kvůli jeho tvrdohlavosti a ostrosti problém. Každopádně nejste-li v lovecké kynologii kovaní, svěřte se do rukou profesionála, který vás ve výcviku povede a včas odchytí a upraví případné chyby.
Tradice i přesná pravidla
Myslivost a lovectví jsou tradiční záležitostí, a tak i lovecká kynologie má přesně daná pravidla. Stanovuje je zákon o myslivosti a příslušné prováděcí vyhlášky, které říkají, že k výkonu práva myslivosti lze využívat pouze lovecky upotřebitelné psy − tedy se složenou příslušnou zkouškou z výkonu. Je jich několik a dle svého charakteru kvalifikují psa pro práci v poli, v lese, ve vodě, při dosledu zvěře nebo při norování. Existují zkoušky určené pro jednotlivé skupiny plemen, ale i zkoušky odpovídající určitému výkonu (např. norování, barvářské zkoušky, lesní zkoušky, podzimní zkoušky, všestranné zkoušky). Zkoušek lovecké upotřebitelnosti se vždy může zúčastnit jen pes s průkazem původu plemene uznaným FCI.
K držení nebo chovu loveckého psa byste měli mít i adekvátní finanční podmínky. Nároky na chov loveckého psa nejsou v tomto směru malé. Základem jsou pořizovací náklady (cena štěněte se může pohybovat od 8 do 50 tisíc podle plemene a kvality rodičů) a náklady na kvalitní krmení či veterinární péči − tedy to, co vyžaduje každý pes, ať je doma na gauči nebo lovecky veden. Ještě větší sumu pak v průběhu let investujete do výcviku, zkoušek a ježdění za loveckými revíry.
Lovecký, nebo rodinný pes?
Loveckého psa můžete mít i v případě, že bydlíte ve městě nebo v bytě. Spousta skvělých pracovních psů se ráda roztáhne na gauči, většina jich miluje lidskou společnost a za členy rodiny by dali život. Některá plemena se za poslední desetiletí stala mezi širokou veřejností natolik oblíbená, že je běžně potkáte ve městech i na sídlištích. Zlatí či labradorští retrieveři mají přátelskou povahu a jsou lehce ovladatelní, maďarští ohaři jsou proslavení svojí veselostí, z malých plemen pak vítězí hlavně jezevčíci a v posledních letech jack russel teriéři. Bez problému se přizpůsobí životu bez lovecké práce nebo městskému životu, ale ve všech případech jde o temperamentní plemena, která vyžadují každodenní procházky, ideálně s možností se vyběhat, či dělat nějaký sport. A samozřejmě, stejně jako jakékoli jiné plemeno, hlavně dobrou socializaci a výcvik základů poslušnosti.
Jak si vybrat loveckého psa



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist