Byl jsem upozorněn, že vy strašně chlastáte, říká v Haškově Švejkovi nadporučík Lukáš šikovateli Vaňkovi. "Kdo se podívá na váš červený nos, ten hned vidí, koho má před sebou." Podobná scénka by se mohla stejně dobře jako v románu odehrávat i v politice. Ne, nebudeme tvrdit, že Miloš Zeman "strašně chlastá". Ale poznat, "koho máme před sebou", v jeho případě skutečně není problém.

Zeman se nikdy netajil tím, že se rád napije. Dokonce se tím opakovaně chlubil. Se svou láskou k alkoholu mezi politiky rozhodně není sám. Ostatně, proč by měli být zrovna politici imunní vůči svodům, kterým podléhají miliony lidí? Příkladů vysoce postavených politiků, kteří se rádi napili, najdeme desítky.

Ale − otázkou není, kdo z politiků se rád napije. To je v tak stresujícím povolání celkem normální. Bývalý britský premiér Tony Blair ve svých pamětech přiznává, že po alkoholu sáhl, když potřeboval zahnat stres. Být (třeba i často) ve společnosti skleničky, to není problém. Skutečná otázka zní jinak − kdo pije tak, že už to má zásadní vliv na jeho schopnost vykonávat funkci? Šikovatel Vaněk mohl svým alkoholismem ohrozit pár svých spolubojovníků. Politik ve vrcholové funkci, kterého alkohol ovládl, škodí celé zemi.

"Měli jsme jeden hlavní úkol. Dohlédnout na to, aby byla lahev vína od pana prezidenta vždy co možná nejdál," popisuje jeden český diplomat, jak fungoval Miloš Zeman minulý týden na summitu NATO. Na večeři s ostatními prezidenty či premiéry si můžete dolévat, co hrdlo ráčí. Teoreticky, samozřejmě. Nikoho by nenapadlo dát si přes míru. S jednou výjimkou…

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo se Miloši Zemanovi v pití vyrovná?
  • Kteří politici pijí, aniž by to mělo vliv na výkon jejich funkce?
  • A který politik se opilý koupal v bazénu a chlubil se spolupracovníkům svým velkým penisem?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se