Ekonomiku v Česku čeká možná větší útlum, než mnozí začátkem roku odhadovali. Ukazatel PMI, který odráží současné ekonomické podmínky v české výrobě, či čísla z průmyslu a zahraničního obchodu naznačují, že růst HDP ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil na 2,7 procenta.
Podle Indexu exportu, který Raiffeisenbank sestavuje společně s Asociací exportérů, si vývoz v následujících čtvrtletích nepovede příliš dobře. Naopak dovoz se bude těšit optimismu spotřebitelů plynoucímu z utaženého trhu práce a prudkého růstu mezd, který jen tak nepoleví.
Nízká nezaměstnanost spolu s vlažně rostoucí produktivitou práce jsou hlavními problémy naší ekonomiky. Míra nezaměstnanosti je nejnižší od poloviny roku 1996 a počet volných pracovních míst přesáhl 300 tisíc. Suverénně nejvyšší číslo v historii.
Souvisí to i se zmiňovanou produktivitou práce, která se od poslední minirecese v roce 2013 nedočkala výraznějšího růstu. Pro srovnání: od roku 2014 po současnost rostla produktivita práce průměrně o 2,5 procenta. V předkrizovém období to byla čtyři procenta. Je to málo, pokud pomýšlíme na příjmy podobné těm v západní Evropě. Růst investic v posledních čtvrtletích sice zrychlil, ale stále máme velkou mezeru. Otázkou je, jestli podobné tempo udržíme a co předvedou naši politici.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist