Když Španělsko v roce 2008 postihla finanční krize, zasáhla i firmu podnikatele Jaumeho Cunilla. Jeho kovovýroba přišla o zakázky a Cunill musel podnik, který založil už ve druhé polovině 90. let, zavřít.
Nepříjemná situace ho ale nepoložila. Po pár týdnech se oklepal a začal se naplno věnovat svým nápadům. Vymyslel například interaktivní oblečení na sport pro zrakově postižené. Nevidomí nebo lidé, kteří špatně vidí, mohou v tomto oblečení hrát třeba fotbal, protože má v sobě zabudovaný elektročip, jenž komunikuje s čipy ostatních hráčů a s brankami.
Patent na "oblek pro superhrdiny", jak mu Cunill říká, následně prodal, stejně jako další podobné inovativní projekty, a založil novou firmu − Tech4Freedom, kde vymýšlí a vyrábí zařízení pro nevidomé a slabozraké. Žádná osobní zkušenost se ztrátou zraku ho ale nepohání. Španělský podnikatel říká, že v sobě našel dar − velmi jednoduše dokáže vymyslet inovativní řešení problémů. "Tato vlastnost mi byla dána a já chci prostřednictvím tohoto daru zlepšit společnost. Když už ho mám, musím ho sdílet se světem," říká Cunill.
Co se dočtete dál
- Pro jaké účely Cunill vyvíjí svá zařízení?
- Jak konkrétně mají nevidomým pomáhat?
- Jak tato zařízení mohou využívat města?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.