Odpalují výbušniny ukryté pod oblečením, přitom vypadají jako neozbrojení vesničané. Střílejí převlečeni za vojáky nebo policisty, do poslední chvíle nebývají nikomu podezřelí. Na silnici kladou nálože tak, že to pozná jen zkušený profesionál.
Tálibán útočí a vraždí, protože chce dostat pryč z Afghánistánu zahraniční vojáky a v zemi obnovit svá pravidla na co největším území. Přítomnost vojáků členských zemí NATO, včetně českých, mu v tom brání. Žádná ozbrojená síla si nevyžádala v historii samostatné České republiky tolik obětí z řad českých vojáků − třináct − jako Tálibán. Daří se bránit mu v návratu k moci a vlivu, jaké měl před 11. zářím 2001, ale nedaří se ho zničit. Změnil se, přizpůsobil se podmínkám a je znovu silný.
Zná Afghánistán, umí infiltrovat, kam potřebuje, a ví, jak vést s vojáky mezinárodní koalice opotřebovací válku. Výhodu má v jednom: někteří jeho stoupenci nemají strach ze smrti, ta pro ně neznamená konec. Muž, který v neděli zavraždil tři Čechy, zemřel jako první. Nálože explodovaly na jeho těle.
Inspirace pro Islámský stát
V uplynulých letech šokovala svět brutalita, jaké se v Iráku a Sýrii dopouštěl Islámský stát. Tálibán byl ale v mnohém jeho předchůdce, jeho inspirace. Když se v 90. letech dostal v Afghánistánu k moci, byl ještě internet omezený a neexistovaly sociální sítě. Ještě nekolovaly snímky poprav a brutalit, ale poprvé vyšlo najevo, jak si představuje vládu nekompromisní islamistické hnutí.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dočtete:
- Proč se tálibánci cítí ohroženi ženami a nejraději by je ze života úplně vytěsnili.
- V čem jsou kořeny radikálního hnutí.
- Za jakých podmínek by byl Tálibán ochoten vzdát se násilí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.