Televizní reality show Válka skladů o hledání pokladů v uzavřených kójích sledují miliony diváků od Ameriky přes Evropu až po Asii. Na veřejných aukcích mezi sebou soutěží skupina milionářů o nákup uzamčených kójí. V nich se ukrývá majetek dlužníků, kteří za svůj sklad nezaplatili nájemné. Cílem je levně nakoupit, poté získaný majetek draze prodat. Nejvíce se z účastníků americké televizní show radoval Darrell Sheets v roce 2012. V kóji koupené za 3600 amerických dolarů našel originální malby Franka Gutierreze, které prodal za 300 000 dolarů (asi šest milionů korun).
Zatímco v USA jsou podobné aukce veřejnou událostí, pro mnoho Čechů je osobní skladování zatím neznámou službou, bez které se obejdou. Podle informací z trhu ale už i v tuzemsku její obliba stoupá. Pomáhají tomu prudce rostoucí ceny nebytových prostor a fakt, že novým bytům mnohdy chybí sklepy. Průměrná starší garáž v Praze, kam lidé své osobní věci jako kola nebo pneumatiky také často ukládají, stojí kolem 200 tisíc korun. To je zhruba o čtvrtinu více než před pěti lety.
Rostou také ceny nájmů garáží. Průzkum HN ukazuje, že před 10 lety byla obvyklá cena měsíčního nájmu garáže do 1500 korun. S ohledem na stav a lokalitu lze dnes garáž pronajmout i za pět tisíc a více korun. Nákup nebytových prostor pro následný pronájem tedy láká i více českých podnikatelů.
V USA je to standard
◼ Byznys známý jako "self storage" neboli osobní skladování vznikl v 60. letech minulého století, kdy bylo v Texasu založeno první odlehlé moderní skladiště.
◼ Nápad se původně objevil už v 19. století v Anglii, když si tamní mořeplavci před vyplutím ukládali své věci do britských bank.
◼ Podle Self Storage Association si osobní sklad v loňském roce pronajala průměrně jedna z deseti amerických domácností. Roční výnosy z osobního skladování v roce 2015 v USA činily zhruba 36 miliard dolarů.
Skladování v Česku
◼ Největší firmy v oblasti self storage u nás jsou Less Mess Storage a Perfect Storage, nově je na trhu například také Extra Storage Petra Cerhy, která vystupuje pod obchodní značkou ParkujSkladuj.
Český trh má stále kam růst
"Do not nám hraje, že ekonomika funguje a lidé peníze mají. Využívají tedy i služby, které se mohou zdát na první pohled nadstandardní," říká v rozhovoru pro HN Ondřej Šubrt, generální ředitel společnosti Less Mess Storage, která je v osobním skladování jedničkou na českém trhu. Ve svých třech pobočkách v Praze firma pronajímá více než šest tisíc metrů čtverečních skladovací plochy. Obsazenost kójí pro ukládání osobních věcí za poslední čtyři roky vzrostla podle Šubrta více než o třetinu a ve všech pobočkách přesahuje 90 procent.
Ve Spojených státech, kde byznys s osobními sklady vznikl, jsou aukce známé z americké reality show běžné. Podle americké Self Storage Association, která sdružuje firmy podnikající v této oblasti, vynesl trh s osobními sklady v roce 2015 asi 36 miliard dolarů. Zaměstnával přitom 172 tisíc Američanů. Osobnímu skladování se učí také Evropa. Loni zde v tomto oboru podnikalo přes tři tisíce firem. Z toho téměř polovina ve Velké Británii.
V Česku nabízí kóje pro osobní skladování jako takové pouze pár firem na území Prahy. V několika dalších městech jako Ostrava nebo Brno si lze ke skladování pronajmout plechové kontejnery.
"Služba má určitě šanci uchytit se i v dalších českých městech, která mají kolem 200 tisíc obyvatel. My jsme připraveni rozšířit síť poboček klidně hned, a to i o další tři. Dnes je ale problém najít nemovitost, která by nebyla předražená a zároveň byla použitelná pro skladování," popisuje Šubrt z Less Mess Storage. Firma nyní uvažuje o koupi brownfieldu nebo o zahájení výstavby úplně nových skladů na zelené louce.
Jde o byznys zalitý sluncem?
Podle Šubrta prostor na trhu pro další konkurenci stále je, a více firem v oboru by mohlo dokonce pomoci zvýšit povědomí veřejnosti o tom, co pronájem miniskladů přináší. To je zatím obecně nízké. Většina zákazníků společnosti Less Mess Storage patří k mladším ročníkům, které mají zkušenosti například z pracovních cest a studií v zahraničí, kde se s osobním skladováním setkaly.
Zároveň Šubrt upozorňuje, že už nyní mezi konkurenty probíhá cenový boj. "Český zákazník samozřejmě na cenu slyší. Firmy se tak mezi sebou snaží tlačit ceny dolů. My máme výhodu, že sídlíme ve vlastních prostorech a jsme největší. Můžeme si tedy dovolit s cenou trošku pracovat," vysvětluje Šubrt, který stojí ve vedení Less Mess Storage čtvrtým rokem. Původně norská společnost jako první začala s pronájmem miniskladů v Česku začátkem tisíciletí pod názvem City Self-Storage. V roce 2014 odkoupil pražskou a varšavskou síť pěti skladů bývalý britský diplomat Guy Pinsent se svým společníkem Petem Smithem. Cena transakce byla 14 milionů eur (přibližně 386 milionů korun). V roce 2013, tedy rok před transakcí, dosáhla pražská část firmy čistého zisku 580 tisíc korun. Loni to bylo více než 19 milionů korun.
Jakkoli se může zdát, že podnikání založené na pronájmu nebytových prostor nevyžaduje speciální dovednosti a k úspěchu stačí pouze najít vhodné prostory, zástupci firem upozorňují, že mohou přijít i problémy.
"Aby se firma mohla oficiálně nazývat provozovatelem osobních skladů, musí splňovat určité standardy dané evropskou asociací. Společnost přebírá odpovědnost za majetek svých zákazníků a ručí za něj. Neobejde se proto bez pojištění ušitého na míru a musí splnit i další bezpečnostní požadavky," vysvětluje Soňa Fialová, ředitelka a spolumajitelka společnosti Perfect Storage, která také ovládá podstatnou část pražského trhu.
Fialová původně přes osm let stála ve vedení české pobočky City Self-Storage. Po jejím prodeji z firmy odešla a s kolegyní založila vlastní osobní sklady v pražských Holešovicích a ve Vysočanech. Podle ní se na trhu v posledních letech objevují konkurenti, kteří nabízí své služby sice levněji, ale bezpečnost a další požadavky nedodržují.
Fialová zároveň upozorňuje, že jde o byznys, který podléhá výkyvům ekonomiky. Sama před 10 lety firmu hospodářskou krizí provedla. "V roce 2009 jsme zaznamenali dramatický propad. Bylo vidět, jak lidé šetří. Nájemní smlouvy tehdy vypověděly i velké firmy, u kterých jsme to nečekali," vzpomíná Fialová, která dnes na dvou pobočkách pronajímá ke skladování asi pět tisíc metrů čtverečních.
Další nevýhodou byznysu může být také jeho provázanost s realitním trhem. Kromě toho, že je obtížné najít cenově dostupné nemovitosti, ve kterých by bylo možné osobní sklady otevřít, své dělají i vysoké ceny bytů v centru velkých měst. "Mnoho lidí si raději koupí dům na okraji města než drahý byt v centru a tam je úložných prostor dost," říká Fialová.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist