Spousta Čechů jí nemůže přijít na jméno, protože je prý hlavním viníkem jarních alergií, a navíc se objevuje na čím dál více polích. Zemědělci se ale z úrody řepky olejky těší. Její sklizeň letos dosáhla bezmála 1,3 milionu tun, a meziročně tak vzrostla o více než 12 procent.

Řepka je pro české farmáře klíčovou plodinou. Její výkupní cena je dvakrát vyšší než u obilí a navíc se na celkových ročních tržbách zemědělců podílí ze 14 procent.

V roce velkého sucha se přitom ostatním plodinám příliš nedaří. Obilí se podle aktuálních dat ČSÚ sklidilo jen 6,4 milionu tun, o 7,5 procenta méně než loni. "Dá se přitom čekat, že úrodu brambor, cukrovky či chmele zasáhne sucho ještě hůře," říká šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.