Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se české zahraniční politice věnuje sám. Nahrává mu bezvládí, které na příslušném ministerstvu panuje už déle než rok a jež podle informací HN vadí českým i zahraničním diplomatům. Situace vyvrcholila sporem o jmenování kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho do čela úřadu. Premiér střet s ním vyhrotil, když jeho působení na ministerstvu označil za "negativní", a vyloučil, že by se europoslanec, který původně neprošel přes prezidenta Miloše Zemana, ministrem vůbec mohl stát. Poche na to za­reagoval kritikou premiérova spojenectví s šéfem maďarské vlády Viktorem Orbánem, s jehož protiimigrační politikou on sám dlouhodobě nesouhlasí.

Zmiňované bezvládí v Černínském paláci způsobila podle oslovených diplomatů nejdříve nepřítomnost tehdejšího sociálnědemokratického šéfa resortu Lubomíra Zaorálka, který v té době zároveň vedl kampaň ČSSD před parlamentními volbami, potom přechodná první vláda Andreje Babiše a nyní sestavování vlády nové. Drtivá většina agendy se tak podle zdrojů HN jen "úřaduje" místo toho, aby se ji diplomaté snažili aktivně ovlivnit na základě pevného politického zadání. Toho prý využívá i kancelář prezidenta Miloše Zemana.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části článku se dále mimo jiné dočtete, co se nyní v Černínském paláci děje a jak situaci v diplomacii hodnotí kariérní diplomaté či oslovení experti.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se