Podle údajů Evropské unie činí podíl budov na celkové spotřebě energie v zemích společenství 40 procent a nadále roste. Státy Evropské unie ročně produkují zhruba 800 milionů tun stavebního a demoličního odpadu, přičemž pouze 50 procent z něj se následně recykluje. Snížit energetickou náročnost staveb je proto více než nutné. Budovy by měly být co nejvíce soběstačné v celém svém životním cyklu: od výroby materiálů přes výstavbu a provoz domu až po jeho případnou demolici. Tento vývoj jde ruku v ruce s požadavkem na energetickou účinnost a šetrnou výstavbu tzv. domů téměř s nulovou spotřebou energie, ke které Českou republiku od roku 2020 zavazuje evropská směrnice EPBD II.
Kvalitní zateplení, rekuperační jednotky i tepelná čerpadla
Šetrná budova by měla splňovat kritéria šetrnosti ve všech ohledech: to znamená nejen minimální spotřebu energie a vody, ale i odpadů během stavby a při následném provozu. S tím souvisí i využívání recyklovaných či opakovaně použitelných materiálů. Pro své uživatele by měla vytvářet zdravé a pohodlné vnitřní prostředí. Vysoké nároky se kladou také na využívání obnovitelných zdrojů energie, kvalitu oken či míru zateplení.
"Dobře provedené zateplení zajišťuje optimální tepelné podmínky po celý rok. V létě je hlavním důvodem, proč se nemovitost nepřehřívá, a v interiérech díky tomu může panovat příjemná teplota," uvádí Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development. V energeticky úsporných domech a bytech někteří developeři využívají i další šetrná řešení a technologie.
"Naše energeticky úsporné projekty disponují moderními materiály a technologiemi zajišťujícími zdravé a komfortní vnitřní prostředí. Například v projektu Rezidence Červený dvůr, který právě stavíme, instalujeme automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Zároveň jde o náš první projekt, který bude využívat tepelné čerpadlo i k ohřevu teplé vody. Toto environmentálně šetrné zařízení s přírodním chladivem zajistí ohřev pomocí tepla odváděného v odpadním vzduchu z jednotlivých bytových jednotek v rámci systému rekuperace," uvádí Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD - české jedničky na trhu pasivního bydlení.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist