Česká republika je prakticky odkázána na množství srážkových vod, a pokud srážek ubývá, máme tu problém. Podzemní zásoby se tenčí, a tak nezbývá než budovat umělé nádrže či přehrady a přemýšlet o efektivnějším využití vody, kterou máme k dispozici. Potenciál k úsporám leží mimo jiné i v domácnostech, kde lze část odpadních vod využít k dalším účelům. V České republice se totiž průměrná spotřeba vody pohybuje na průměrné úrovni cca 90 litrů na obyvatele za den.

Jednou z možností, jak šetřit s pitnou vodou v domácnosti, je nepoužívat ji na splachování toalet, ale sáhnout po takzvané vodě šedé.

Šedá a bílá voda

Šedá voda je voda odpadní, bez obsahů fekálií a moči. Jedná se tedy o vodu ze sprch, myček, umyvadel a praček. Odborníci však doporučují, aby se do šedé vody nezapočítávala voda z kuchyní, protože obsahuje hodně mastnoty, která by mohla zanášet jímkové nádrže a splachovací systémy.

Šedé vody mohou být čištěny v zařízeních, kde se využívají aerobní biologické procesy nebo membránové technologie, které vyčištěnou vodu zbavují většiny virů a bakterií. Často se také na hygienizaci používá UV lampa na výstupu ze zařízení. Vyčištěná šedá voda se nazývá bílá voda, je kvalitou srovnatelná se srážkovou a použitelná především pro splachování toalet a zalévání.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se