Rozvážení zboží zahraniční firmy řidiči zaměstnanými v České republice patří mezi typické příklady toho, kdy musí zaměstnavatel zajistit stejné minimální pracovní podmínky, jaké mají obyvatelé v hostitelské zemi. Mzda přitom může být v cizím státě v porovnání s Českem vyšší až o desetitisíce korun. Takové pravidlo se ale týká nejen výše minimální mzdy, ve hře je třeba i délka dovolené.
Podle zákona náleží řidičům nejméně minimální mzda země, kde se právě nacházejí. Pravidlo vyplývá již z dvacet let platné směrnice Evropské unie. Dorovnání mzdy na úroveň minimální mzdy domorodců v cizím státě přitom není jedinou povinností zaměstnavatele řidičů, kteří při své práci cestují do zahraničí.
Častým příkladem, kdy musí firma vyslanému řidiči zajistit stejné minimální pracovněprávní podmínky, jaké mají v zahraničí tamější občané, je třeba servis zboží českými dělníky prodaného do jiného státu Evropské unie nebo rozvoz zboží cizozemské firmy. Je nutné mít na vědomí, že v každém případě vyslání zaměstnance do zahraničí musí firma nahlásit takové vyslání úřadům, nejčastěji úřadu práce či inspektorátu práce. Úřady přitom zajímá počet vysílaných zaměstnanců a jejich identifikační údaje, konkrétní místo, kde budou cizinci v hostitelské zemi poskytovat své služby nebo na jak dlouho se tam zdrží. Informovat musí zaměstnavatel úředníky také o tom, jaký druh služby budou v hostitelské zemi jeho lidé poskytovat. Množství požadovaných informací se ale může lišit podle země, do níž řidič z Česka míří. Některé státy tak například vyžadují i uvedení kvalifikace a výše mzdy každého vyslaného zaměstnance.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.