Ve slunném Egyptě byly dosud obrovské solární a větrné zdroje využívány málo, i když zde od nepaměti panují velmi vhodné klimatické podmínky. Například v polovině roku 2015 pocházelo méně než jedno procento elektřiny z větrné a sluneční energie. Ale trh s decentralizovanými fotovoltaickými aplikacemi se v loňském roce zvýšil. Egypt nyní doufá, že naláká zahraniční kapitál a spolu s domácími finančními zdroji bude akumulovat dostatek prostředků ke splnění ambiciózního cíle - do roku 2022 získávat přibližně 20 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů.

V Benban Solar Power Park, asi 650 kilometrů jižně od Káhiry a 40 kilometrů severozápadně od Asuánu, se v poušti buduje šest zařízení s maximálním výkonem 250 MW. Podle listu Egypt Independent by se tak měly snížit emise CO2 o 90 tisíc tun za rok.

Na solárních projektech v Benban Solar Power Park se podílejí společnosti z celého světa. Mezi ně patří Enel Green, EdF, Access Building Energy, Energy Alliance, TAQA Arábie, Cairo Solar, Orascom, Lekela a ACWA Power. Projekt v hodnotě několika miliard dolarů získal mezinárodní finanční podporu. Mezi věřiteli jsou mezinárodní finanční korporace a Evropská banka pro obnovu a rozvoj.

Egypt, podnícen finančním i technickým zájmem z celého světa, si stanovil náročný cíl rozšířit obnovitelné zdroje energie: od roku 2035 by mělo zhruba 37 procent celkové energetické spotřeby pocházet z obnovitelných zdrojů, z toho 14 procent by připadlo na větrnou energii (dvě větrné elektrárny s 380 MW), 16 procent na sluneční energii a pět procent by tvořila vodní energie.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se