Když se objevila zpráva, že nový díl slavné akční sci-fi ságy Predátor by měl točit Shane Black, každý fanoušek originálu z roku 1987 zpozorněl. Scenárista a režisér stojící za snímky jako Poslední skaut, Smrtonosná zbraň či Iron Man 3 měl prsty už v původním Predátorovi. Vlastně spíše prstíky, neboť tam měl jedinou funkci: umřít po sedmi minutách filmu jako vůbec první postava. A novinka Predátor: Evoluce vypadá, jako by se Black rozhodl pomstít za tehdejší brzkou smrt své postavy.

Podle producenta původní akční klasiky s Arnoldem Schwarzeneggerem Johna Davise byl Black obsazen jako herec jen proto, že po tehdejším nadějném scenáristovi, který se právě prosadil Smrtonosnou zbraní, chtěli, aby vylepšil také scénář Predátora. Jenže Black se v tomto projektu cítil být pouze hercem, a tak odmítl. Na oplátku ho producenti nechali umřít jako prvního.

Nový Predátor v Blackově podání má ovšem obrovský potenciál. Autor, který proslul především krimikomediemi, v nichž ctil žánrová pravidla a zároveň si z nich láskyplně utahoval, dokázal snímkem Iron Man 3, že zvládne režírovat i velkou akční podívanou. A navíc ji obohatit osobitou poetikou. Také Predátor se v jeho rukou dočkal až kacířské proměny.

V úvodu se na Zemi přiřítí kosmický modul s nebezpečným monstrem z vesmíru, které se umí zneviditelnit a rádo jen tak ze sportu loví lidi. Když mimozemský lovec natrefí na elitního odstřelovače Quinna McKennu, ten získá část jeho zbroje a brzy je za svůj kontakt s vesmírnou entitou po zásluze odměněn tím, že jej tajná služba chce uklidit do blázince, aby o svém zážitku nemohl vyprávět.

Mezitím však Quinn stihne poslat Predátorovu helmu a část pancíře kryjícího předloktí do svého P. O. Boxu, aby měl o existenci monstra důkazy. Jenže agilní pošťák obsah P. O. Boxu doručí rovnou jeho synovi Rorymu. Autistický chlapec tak má dost času objevovat taje mimozemských technologií a jeho otec se mezitím v autobuse, který ho má dopravit mimo zraky veřejnosti, setkává s partou naprostých pošuků. Všichni jsou to váleční veteráni.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Čím je film Predátor: Evoluce odlišný od originálu?
  • Co do série vnáší režisér a spoluscenárista Shane Black?
  • A co se na snímku nepovedlo?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se