Znáte ten pocit. Nastoupíte do tramvaje, rozhlédnete se kolem sebe a pomyslíte si: "Panebože, tady se zase sešla partička!"

Naondulovaná padesátnice, která má u ucha telefon a hlasitě se baví s kamarádkou.

Bezdomovec.

Šedesátiletý chlap v džínových kraťasech, tričku s logem FBI a igelitkou Lidl. Když se usměje, vidíte, že mu chybí přední zub.

Svalovec neurčitého věku s vyholenou hlavou, v džínách a sportovním tričku. Na vodítku má pitbula, každých 30 vteřin ho přitáhne a syčí na něj "Říkám ti, seď!", byť vy máte pocit, že pes už sedí.

Dvě holky opřené o okno, z nichž ta hezčí možná má a možná nemá podprsenku, a vás štve, že to nezjistíte, protože vám je hloupé se tam dívat.

Kluk v černém, v předroztrhaných džínách a s velkými sluchátky na hlavě.

A pak ten asi čtyřicetiletý týpek v obleku, kterému cuká v oku a má hrozně zvláštní výraz ve tváři, a vy přemýšlíte, jestli ze sportovní tašky položené na zemi vytáhne pistoli a začne střílet, nebo je to jen nějaký neškodný debil.

Nesmíme zapomenout na ženu s kočárkem, čtyřicátnici v kostýmku, studenta podškrtávajícího si vzorečky v matematických skriptech a dva důchodce s nákupem z tržnice, hledící z okna.

Za každým z těch lidí vidíte nějaký příběh, asi jiný, než je skutečnost. Všechny nás ale spojuje, že se více či méně úspěšně snažíme tvářit nezúčastněně. A hlavně zakrýt skutečný převládající pocit, který je: "Panebože, ať už z téhle tramvaje vypadnu!"

Spojuje nás dočasnost toho zážitku. Proto tak nelibě neseme, když dlouho čekáme na křižovatce nebo když tramvaj stojí kvůli nedisciplinovaným řidičům, kteří překážejí na kolejích, a tramvaják to celé ještě zhoršuje nervy drásajícím, dlouhým zvoněním.

Dočasnost je to, k čemu se upínáme. Takže když nastoupím do tramvaje, logicky mám čas od času zajímavou, byť zneklidňující myšlenku. Odháním ji od sebe, ale je tím neodbytnější.

Co kdybych s těmito lidmi, které jsem nikdy předtím neviděl a "vylosovala" mi je ranní doprava, musel strávit následující… řekněme dva roky?

Kdyby naše tramvaj ztroskotala na pustém ostrově nebo vysoko v horách a my museli společnými silami bojovat o přežití.

V tu chvíli se samozřejmě na ty lidi díváte jinak.

Možná by bylo fajn, kdyby pán v obleku měl v tašce pistoli, protože ta se hodí.

Ostrý pes taky, jen záleží, jestli už z něj ten vyholenec neudělal stejného neurotika, jakým je on sám.

Nákup bychom důchodcům samozřejmě zabavili a udělali z něj jídlo pro všechny.

Určitě by byl čas zjistit, jestli má ta hezká holka podprsenku, avšak je téměř jisté, že sex bude mít se zjevem v černých džínách. Nebo s tím studentem matematiky. Mimochodem ještě že tu je, chytří lidé budou potřeba.

Jedno vím ovšem jistě: TOHLE rozhodně nejsou lidi, které bych si vybral na pustý ostrov pro boj o přežití.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru