Představuje se jako Taťjana Horáková, své jméno má ověnčené tituly, za sebou má desítky let humanitární práce v krizových oblastech − a nikdo ji nikdy neviděl. Tajemná žena už řadu let vystupuje v elektronických médiích, ale nikdy neukázala svou tvář ani nepřišla do studia. Její komunikace probíhá jen po telefonu nebo e-mailu. Jednou říká, že je to kvůli bezpečnosti, jindy se vymlouvá na svůj vážný zdravotní stav. Tvrdila, že je slepá i hluchá, ale také popisovala, že se v zajetí musela dívat na to, jak její kolegyni setnuli zločinci hlavu. Zemřel prý dokonce i její syn. Třikrát ji nominovali na Nobelovu cenu míru, spolupracovala s pěti tisíci lékařů… Jenže ji nikdo nezná. Ani humanitární pracovníci, kteří prošli nejkonfliktnějšími oblastmi světa, a na rozdíl od doktorky Horákové se neskrývají.
Záhada kolem MUDr. PhDr. Taťjany Horákové vyšla najevo, když poslala premiérovi Andreji Babišovi své stanovisko k záměru přemístit do Česka padesát sirotků ze Sýrie. Babiš její dopis předal redakci Lidových novin a ta ho zveřejnila na webu. Po dvou hodinách ovšem Lidovky text smazaly. Horáková sice vystupovala před lety v Českém rozhlase nebo o ní psala agentura ČTK, ale tím stopy po její osobní historii končí. Osoba toho jména není v žádném profesním registru a není s ní spojena ani žádná práce, která by dokládala její akademický titul. Nikdo z oboru nezná ani její organizaci Mezinárodní dětský kříž, která přitom má mít pobočky v mnoha zemích světa. Ovšem ty jsou také nedohledatelné. Stejně jako web nebo jakýkoliv kontakt.
Co se dočtete dál
- Případ Taťjany Horákové a jejího Mezinárodního dětského kříže ukazuje na dva závažné problémy: první se týká premiéra Babiše, druhý médií.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.