Dvě studentky pražské České zemědělské univerzity po východu z lovosického nádraží ani nenechají reportéra Hospodářských novin dokončit otázku, koho volí. Jakmile zazní jméno šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, rozhovoří se o překot samy. "Za tu dobu udělal hodně dobrého, třeba nové náměstí, je dobrej," říká první z nich, která se představila jako Veronika. Celá jména studentky sdělit nechtějí. "A je chytrej, máme tu i městskou hromadnou dopravu zadarmo," přidává se Renata.

Obě shodně dodávají, že hnutí ANO volí i jejich rodiče a Babišovy kauzy, jako je obvinění ze zneužití padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo nebo ovlivňování médií, jim vůbec nevadí.

Narazit v osmapůltisícových Lovosicích na podobně smýšlející voliče není nic těžkého. Při loňských parlamentních volbách tady hnutí ANO získalo přes 47 procent hlasů. V posledních komunálních volbách v roce 2013 ve městě Babišovi kandidáti ukončili letitou volební nadvládu ČSSD, která zde dokázala zvítězit čtyřikrát po sobě. A nic nenasvědčuje tomu, že by ve městě, kde bývala dominantním zaměstnavatelem chemička Lovochemie patřící do holdingu Agrofert, Babišova popularita klesala.

Jako důkaz mohou sloužit i dva důchodci, kteří coby bývalí zaměstnanci chemičky chodí do fabriky na obědy. "Samozřejmě že volím Babiše. Za jeho dobu se tady vše zmodernizovalo, stará se o zaměstnance," míní první z nich, Rudolf Svoboda. "Pracoval jsem v Lovochemii 10 let jako zámečník. Babiš se snaží, také ho volím," dodává Josef Štekl. Nikomu z oslovených před komunálními volbami přitom nevadí, že Babiš nemá na chod města žádný vliv − pouze spolupózuje na billboardu s kandidátem na starostu za hnutí ANO Milanem Dianem.

Utajené volby

Pravda však také je, že v severočeském městečku, kde hnutí ANO před rokem převálcovalo politické konkurenty, není snadné narazit na předvolební agitaci. Zatímco jiná města jsou doslova "oblepená", tady se musí člověk chvíli procházet, aby na nějaký billboard narazil. Aha, tenhle je navíc pro volby do Senátu. V Lovosicích jako by se komunální volby ani neměly konat.

Babišovy bašty

Lovosice

◼ Počet obyvatel: 8772
◼ Starosta: Milan Dian (ANO 2011)
◼ Vítěz komunálních voleb 2014: ANO 40,58 %
◼ Výsledek ANO v krajských volbách 2016: 39,84 %

Hustopeče

◼ Počet obyvatel: 5928
◼ Starosta: Hana Potměšilová (Nestraníci)
◼ Vítěz komunálních voleb 2014: Sdružení nestraníků 28,95 % (ANO 11,63 %)
◼ Výsledek ANO v krajských volbách 2016: 27,96 %

Napajedla

◼ Počet obyvatel: 7234
◼ Starosta: Irena Brabcová (Napajedelské fórum – ANO)
◼ Vítěz komunálních voleb 2014: Napajedelské fórum – ANO 22,91 %
◼ Výsledek ANO v krajských volbách 2016: 23,46 %

Kostelec

◼ Počet obyvatel: 897
◼ Starosta: Jaroslav Matula (VÁŠ Kostelec)
◼ Vítěz komunálních voleb 2014: VÁŠ Kostelec 57, 14 % (ANO nemá kandidátku)
◼ Výsledek ANO v krajských volbách 2016: 29, 61 %

Valašské Meziříčí

◼ Počet obyvatel: 22 200
◼ Starosta: Robert Stržínek (ANO)
◼ Vítěz komunálních voleb 2014: ANO 24,13 %
◼ Výsledek ANO v krajských volbách 2016: 24,61 %

Lišany

◼ Počet obyvatel: 163
◼ Starosta: Josef Hořejší (ČSSD)
◼ Vítěz komunálních voleb 2014: ČSSD 57,24 % (ANO nemá kandidátku)
◼ Výsledek ANO v krajských volbách 2016: 48,21 %

Starosta Dian potvrzuje, že jeho hnutí se do žádné větší billboardové kampaně nepustilo. "Říkali jsme si, že jsme tady už čtyři roky, a když jsme plnili volební program, nemusíme dělat nějakou velkou kampaň, která by lidi otrávila. Ostatní strany navíc nebyly uplynulé roky moc vidět," říká.

Jenomže, jak správně dodává, vítězství jisté nemá a "do voliče není vidět". A i v Lovosicích se najdou lidé, kteří pro Babiše hlasovat nehodlají. "Volit ho nebudeme," svorně prohlásí tři oslovené ženy, které opouštějí brány chemičky, ale při žádosti o rozhovor se spěšně rozloučí a rychlým krokem se vzdalují, zatímco ostraha továrny si novináře podezíravě prohlíží.

Jsou tu však i lidé, kteří chtějí svůj postoj vůči šéfovi hnutí ANO naopak veřejně prezentovat. Kdo si udělá výlet na místní kopec Lovoš, nemůže minout v místní zahrádkářské kolonii malou chaloupku, na jejímž komíně je čapí hnízdo i s modelem čápa. Cedulka na komíně "Bez dotace" hovoří za vše. Se svým otcem ji tady všem na očích umístil Václav Bárnet. "Je to rodinná záležitost. Vadí nám jeho režim, vadí nám, jak se spojuje byznys a politika v tom nejhorším smyslu. Dělá si sám sobě zákony pro svoje konsorcia, podle mě je to střet zájmů jako blázen. Hrozně mi to vadí a rozhodně ho nikdy volit nebudu," spustí bez velkého pobízení Bárnet.

Zatím mu ale ani v Lovosicích za čápa na komíně nikdo okno nevytloukl. "To víte, tudy chodí hlavně turisté, a ne místní," vysvětluje Bárnet, který podniká ve stavebnictví.

Přesto platí, že pokud si v Lovosicích někdo k někomu přisedne v hospodě, má téměř padesátiprocentní šanci, že narazí na Babišova příznivce. Premiérovy fabriky Lovochemie a Preol tady mají mezi lidmi stále zvuk, přestože například v prvně jmenované pracuje kolem šesti set lidí, což je zlomek toho, kolik lidí dokázala továrna uživit v minulosti.

Babišovy firmy navíc nejsou ani výraznými mecenáši ve prospěch obecního blaha, jak by se mohlo podle volebních výsledků zdát. "Zkraje dala Lovochemie městu jako dar peníze na dostavbu bazénu, ale takové dary jsme získávali i od jiných podniků, jako je Danone nebo místní japonské továrny," uvedl lovosický předseda hnutí ANO a zároveň městský radní Vladimír Hieke.

V chemičce ale po střední škole začínala i současná premiérova manželka Monika. Dodnes tady má rodinu a přátele, jak HN potvrdila její kamarádka, která nechtěla uvést své jméno. "Vidíme se snad každý měsíc. Politiku ani Andreje ale spolu neřešíme," uvedla místní podnikatelka, která s Monikou Babišovou v Lovosicích navštěvovala střední školu.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Jaký volební výsledek by starosta Lovosic považoval za úspěch.
  • Ve kterých dalších městech těží hnutí ANO z přítomnosti firem spadajících do holdingu Agrofert.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se