Máme tady kandidáta na slovo roku: megapodraz. Terminus vymyslel Andrej Babiš, když hodnotil situaci v Brně, kde to nyní vypadá, že vznikne radniční koalice bez jeho hnutí ANO. To sice získalo nejvíc hlasů a zdálo se, že primátor Vokřál bude pokračovat ve vládě nad moravskou metropolí. Jenže ODS se dohodla s KDU, ČSSD a piráty, takže ANO zřejmě skončí v opozici.

Tak jak to je? Je to megapodraz, jak říká Babiš, nebo normální politika? Předně je třeba říci, že pokud někdo chce školit jiného z morálky, měl by se podívat na sebe. Samo hnutí ANO vytváří ve městech a městských částech koalice, které obchází subjekty, jež ve volbách získaly nejvíc hlasů. Pokud v Brně jde dle Babiše o megapodraz, co je v jeho logice na radnicích menších měst? Kilopodraz? Inu, Andrej Babiš by si měl možná připomenout úsloví "nečiň jinému to, co nechceš, aby bylo činěno tobě". A stěžovat si až poté, co se podle něj začne i chovat.

Když se ale na celý fenomén, pro který se vžilo označení "obcházení vítěze voleb", podíváme věcně, musíme říci, že je to celé sporné. Něco jako "vítěz voleb" totiž v poměrném volebním systému neexistuje.

Tedy vlastně ano, pokud by dotyčný získal přes padesát procent hlasů. Jestliže je nemá, je teprve na půl cesty k vítězství. Skutečným vítězem celého procesu je až ten, kdo dá dohromady většinu, která mu přitaká. Kvalifikací pro vítěze je tak kombinace množství voličů a koaličního potenciálu. Jedno bez druhého nemá valnou cenu.

Je to v principu správné, protože kdyby měl "první na pásce" automatický nárok vládnout, mohlo by se stát, že volby vyhraje o pár desetin procenta extrémní partaj a dostane na hraní město, či dokonce stát proti vůli valné většiny voličů. Ono "obcházení vítěze voleb" zní sice podprahově jako podvod, ale taková pocitová interpretace je nesmyslná. Například v roce 2010 "vyhrál" sněmovní volby Jiří Paroubek a vládu nesestavil. Bylo to obcházení vítěze? Technicky vzato ano, ale byl to hlavně naprosto legitimní politický postup.

Paroubka většina nechtěla, a tak zůstal zcela po zásluze jako kůl v plotě.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se