V Česku je 27 větších měst, v jejichž čele místo starosty stojí primátor. Mužský rod je ve většině z nich na místě, protože po komunálních volbách je jen ve čtyřech až pěti z těchto měst pravděpodobné, že budou mít v čele ženu.

Oproti nedávným předpokladům by primátorku nakonec mohlo mít Brno. ODS, která ve volbách skončila druhá, v úterý utvořila koalici s lidovci, piráty a ČSSD, a "vyšachovala" tak vítězné hnutí ANO. Namísto dosavadního primátora z ANO Petra Vokřála by na magistrátu měla usednout Markéta Vaňková. "Budu velmi potěšena, když se po 20 letech dostane do primátorského křesla opět žena, právnička z ODS," řekla Vaňková s odkazem na Dagmar Lastoveckou, která moravskou metropoli vedla v letech 1994 až 1998.

ANO vyhrálo také v krajském městě Vysočiny. Druhé skončilo Fórum Jihlava vedené Karolínou Koubovou, jež ale možná postaví koalici bez vítěze. Primátorky by mohla mít i další dvě krajská města − Karlovy Vary a Hradec Králové. V obou případech jde o kandidátky vítězného ANO.

28 procent

žen je po letošních volbách v komunální politice.

V nejzápadnějším krajském městě už ANO podepsalo memorandum s ODS a hnutím Karlovaráci. Trojice stran už se dohodla i na tom, že primátorkou bude Andrea Pfeffer-Ferklová. Karlovarská kandidátka zatím nemá s politikou žádné zkušenosti. Dosud řídila jeden z nejznámějších českých hotelů − Grandhotel Pupp. Svůj vstup do politiky odůvodňuje tím, že po sedmnácti letech v Puppu − z toho dvanácti v roli generální ředitelky − chce změnu. "V Puppu zůstávám do konce listopadu, ale pozici začínám předávat už teď, protože se musím víc věnovat funkci primátorky," uvedla.

ANO si vybrala proto, že jí přijde výhodné, aby město řídilo hnutí, které zároveň vládne kraji i celé zemi.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části článku se dále mimo jiné dočtete, jaké je zastoupení žen v české komunální politice nebo v parlamentu.
  • Jak si v tomto ohledu stojíme ve srovnání se světem?
  • Proč je podle odborníků političek tak málo?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se