Lidé, kteří nemají finance na plnohodnotné právní zastoupení, mohou v Česku využít hned několika možností, jak si zajistit bezplatnou právní pomoc. Od "tradičního" ustanovení obhájce v řízení před soudy, zejména v trestních věcech, po konkrétní propojení s advokátky, které zastřešuje Česká advokátní komora.
Proaktivita exekutorů a notářů
V posledních letech se do bezplatné právní pomoci začaly kromě advokátů intenzivně zapojovat i další profesní komory. Třeba exekutoři organizují bezplatné právní poradny, jimiž prošly už tisíce lidí. Notáři, kteří i během své běžné činnosti mohou lidem radit zdarma, pak už druhým rokem pořádají například den otevřených dveří. "Lidé nás nejčastěji žádají o radu týkající se jejich běžných životních situací, jako jsou převody nemovitostí, pozůstalostní řízení, zakládání společností s ručením omezeným do druhého dne, sepisování závětí nebo manželské smlouvy," popisuje prezident Notářské komory Radim Neubauer.
Důvod, proč se profesní komory právníků snaží centralizovat pomoc, je obava z neodborného poradenství osobami, které nejsou v dané problematice dostatečně erudované či zkušené, takzvaných vinklářů. "Z praxe je známo množství případů, kdy se na Exekutorskou komoru obracejí lidé, kteří již obdrželi právní radu od jiných subjektů, kterou by však bylo možné označit přinejmenším za zavádějící," říká prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.