Když designéři Milan Míšek a Bohumil Míra přemýšleli v roce 1963 nad čelem dieselelektrické lokomotivy vyvíjené v ČKD, vzpomněli si na "nefuk". Byl to stočený pruh tvrdého papíru, který si tehdy motocyklisté nasazovali na obličej místo brýlí. Při jízdě se před obličejem vytvořil vzduchový polštář, který rozrážel kapky deště nebo poletující hmyz. Stejný princip se Míšek a Míra spolu s projektantem Jiřím Mizerovským rozhodli použít právě v návrhu čela rodící se lokomotivy. S výrazným předsazením rámu skla a hluboko zasazeným děleným čelním sklem připomínalo potápěčské brýle. Tvar lokomotivy, která získala přezdívku Brejlovec, přežil všechny modernizace včetně současné.

Další texty k výročí republiky čtěte zde:
100 let republiky
 

"Jeden strojvůdce mi ale nedávno vyprávěl, že princip fungoval, jen když lokomotiva jela 100 kilometrů za hodinu a víc. Jenže to byla její maximální povolená rychlost," říká s úsměvem Jiří Hulák, vedoucí oddělení průmyslového designu v Národním technickém muzeu. 

V šedesátých letech, která můžeme považovat za zlatý věk českého designu, se designéři spoléhali na svou intuici a inspiraci každodenním životem. Případně mohla práce naopak jejich život ovlivnit. Designér Otakar Diblík jezdil s britským automobilem Hillman Minx, který si počátkem šedesátých let pořídil údajně z honoráře za návrh elektrické lokomotivy pro plzeňskou Škodovku. V druhé polovině šedesátých let dostal za úkol esteticky sjednotit a ergonomicky zlepšit tiskařské stroje z Adamovských strojíren. "Součástí projektu bylo i barevné řešení, které sestávalo ze dvou odstínů modré. Diblík byl tak zodpovědný, že si hillmana (který měl už z výroby dvoubarevný lak) nechal přestříkat na kombinaci, kterou navrhoval pro tiskařské stroje. Nějakou dobu s autem takto jezdil, a když zjistil, že barvy 'fungují', předložil návrh podniku," vypráví historku Jiří Hulák z NTM.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.