Když se českého zpěváka nebo zpěvačky zeptáte, koho by si nejraději vybrali za klavírního partnera, jméno Miroslava Sekery vysloví mezi prvními. Schopnost dýchat se sólistou, odhadnout jeho nečekané záměry na pódiu, v pravou chvíli se upozadit a naopak virtuózně zazářit spolu s maximální spolehlivostí z něj dělají doprovázeče snů.

Stejně dobře je mu ale v roli sólisty, však si klavír zvolil právě proto, že může obstát jako samostatný nástroj. Jediným důvodem, proč o letos třiačtyřicetiletém Sekerovi není více slyšet a proč se o něj neperou v zahraničí, je zřejmě jeho postoj ke kariéře, k soutěžím a vůbec k životu. V jednom rozhovoru to vyjadřuje následovně: "Dříve jsme si trochu naivně mysleli, že když člověk vystuduje dobrou školu a bude mezi nejlepšími studenty, že potom třeba začnou zvonit telefony. Takhle to samozřejmě v dnešním světě nechodí. Dnes jsou velmi podstatné například soutěže, což je přesně ta kategorie činnosti, která mému charakteru moc nesedí," vysvětluje klavírista, který prý nikdy nebyl soutěživý a v porovnání s jinými profesionálními pianisty se zúčastnil minima klání.

Miroslav Sekera
čtvrtek 29. listopadu, Rudolfinum

"Vím, že někteří pianisté zvládají navštívit pět šest soutěží ročně. Pak je ale samozřejmě otázka, pokud takhle jezdíte po soutěžích, jak tomu musíte přizpůsobit repertoár. Cvičíte jeden program a tím zabijete v podstatě celý rok," říká Sekera a vcelku otevřeně přiznává, že nedělá vše potřebné pro to, aby za každou cenu hrával co nejvíce sólových koncertů.

Manažera nemá a skloubit rodinný život, koncertování a potřebnou agendu je pro něj občas prý vysilující. "Všem se omlouvám, že odpovídám na e-maily tak pozdě," kaje se muž, jenž bude letos jednou z hvězd Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Vystoupí 29. listopadu v pražském Rudolfinu.

Přísná profesorka a šťastné dítě

Byly mu tři, když o jeho budoucí kariéře rozhodla foukací harmonika, nástroj s klaviaturou, jenž je kvůli pronikavému zvuku mučidlem všech rodičů. Takový dostala Sekerova starší sestra a tříletý prcek na něm začal vyhrávat písničky. Odvedli ho k profesorce Zdeně Janžurové, legendě klavírní pedagogiky.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se