Těžko říct, jestli to nějak utužuje česko-slovenské vztahy, ale začíná se to stávat tradicí. Z pražského policejního prezidia vede přímá cesta na českou ambasádu v Bratislavě. V roce 2005 ji absolvoval tehdejší policejní prezident Jiří Kolář, když složil funkci po útěku Radovana Krejčíře.

Teď se má do slovenské metropole přesunout končící policejní prezident Tomáš Tuhý. Naši politici si přitom policejních špiček a odlehlého zakončení jejich kariér evidentně cení čím dál víc. Kolářovi nabídl tehdejší ministr vnitra František Bublan funkci styčného policejního důstojníka na velvyslanectví, ale Tuhého už vláda vysílá rovnou na post ambasadora.

Zanechme ironie, věc je vážná. Skutečně se dá jen těžko věřit tomu, že by šéf policie, který ještě nedávno ujišťoval o svém úmyslu vydržet ve funkci do konce svého mandátu v polovině příštího roku, svlékl po sedmadvacetileté službě jen tak uniformu a z plezíru si odskočil zkusit diplomacii. K rezignaci jej evidentně přiměly dva prozaičtější důvody.

Zaprvé loňské volební vítězství Andreje Babiše. Pro toho je Tuhý trnem v oku od jara 2016, kdy ve spolupráci s bývalým ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD a proti panickému Babišovu odporu prosadil reorganizaci policie. Při ní se musela odporoučet řada elitních policistů z dosavadních protimafiánských útvarů, kteří měli kontakty do politických stran, respektive hnutí. Babiš tehdy musel spolknout výzvu ČSSD, ať tedy jeho ANO odejde z koalice, když se mu reorganizace nelíbí. Něco takového se nezapomíná a Tuhý to tušil. Proto se už od loňska chystal na přestup.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak postupovaly Babišovy bezpečnostní čistky a co vypovídá přestup Tomáše Tuhého na Slovensko o naší diplomacii?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se