Ruští turisté se sice do Česka vracejí, v lázeňství to ale ještě moc vidět není, říká Ludmila Jílková. Pro byznys podnikatelky, která vyrábí rašelinové zábaly, koupele či kosmetiku, přitom byli klíčoví. V lázních kromě procedur také dost nakupovali.
Firma Jílkové sídlí v Krásně, v oblasti takzvaného lázeňského trojúhelníku, tedy mezi Karlovými Vary, Františkovými a Mariánskými Lázněmi, a ačkoliv své zboží vyváží i do ciziny, většinu obratu jí zajišťují právě tuzemské lázně, hotely či wellness centra. "Chybí tady ruská klientela. V Karlových Varech jsem přišla o 15 zákazníků z řad hotelů, což je pro mě dost," uvádí Jílková, jejíž firma měla loni obrat osm milionů korun.
Výpadek se snaží dohnat rozšířením výroby. Například o jílové zábaly, které se používají při bolestech kloubů. "Právě řešíme povolení. Bude ale trvat nejméně rok, než projdeme všemi úřady," popisuje.
Firma Ludmila Jílková − Torf nyní dováží rašelinu z Lotyšska. Dříve mohla u Krásna tento částečně rozložený rostlinný materiál také těžit, v roce 2000 ale byla těžba zastavena. Od té doby se musí spoléhat na dodávky z Pobaltí. Rašelinu, která se využívá například při problémech s klouby či kožními potížemi, v závodě v Krásně zpracuje, rozmělní a posílá ji jako zábaly nebo kosmetiku také do Německa, Spojených států nebo na Tchaj-wan.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete:
- Jak se Ludmila Jílková dostala k podnikání s rašelinou?
- Jak se jí podařilo inovovat výrobu rašelinových zábalů či koupelí?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.